| GeorgeDaniel21 a întrebat:

Salut, am o mare problema. Mi-am instalat Norton in calculator, am scanat. etc. Pe urma am intrat in Start - Run - Ms config, si am debifat in startup niste programe ineficiente. Cand am dat restart, nu mi-a gasit hard-ul, placa audio si placa de retea. Nu mai pot face nimic. Am dat din nou in run msconfig, si imi zice: An access denied error was returned while attempting to change a service. Am citit pe un site ca trebuie sa scriu regedit etc. Dar am mai citit undeva ca e de la Norton. Am incercat sa imi dezinstalez Norton-ul, dar zice ca trebuie sa fiu logat on the domain Administrator, etc. Am descarcat Norton Remove Tool sau ceva de genul, dar nu imi mai citeste nici stickul, am incercat sa instalez alt Windows, dar nu imi mai citeste nici Cd-Rom-ul. Are careva vreo idee cum pot sa sterg Norton-ul din calculator, cu vreo comanda sau ceva de genul? Din Control Panel nu merge. si nu vreau sa instalez alt Windows, oricum. Va dau funda. happy

20 răspunsuri:
| Nelu62 a răspuns:

L-am folosit si eu si si-a facut treaba:
http://www.idownload.ro/modules/wfdownloads/singlefile.php?cid=57&lid=5530
Dupa dezinstalare e bine sa faci o restaurare de sistem (system restore) la o data anterioara aparitiei problemelor:
http://windows.microsoft.com/......em-restore

| GoogleUser a răspuns:

Salut, incearca sa instalezi iubit unistaler, sigur iti va dezinstala nortonul, iar daca nu merge, omstaleaza iobit unloker, cu aceasta poti sa ye duci la folderul unde ai instalat nortonu si dai dublu clik, dai pe iobit unloker, bifezi force mode, si dai la delete de sageata din mijloc, daca nu merge, incearca sa salvezin tootul pe un cd, si reinstaleaza windowsul, daca nu mergede pe stick, incearca sa bootezi un windows pe cd si o sa mearga. Tinema la curent, sper ca ti-am fost de ajutor.

| GeorgeDaniel21 explică (pentru GoogleUser):

Deci, nu am cum sa instalez nimic, daca nu merge net-ul, si nici cd romul, sau stick-ul. Intelegi?

| GoogleUser a răspuns:

Iar intii, dezactiveaza toate catacteristicele nortonului.

| GoogleUser a răspuns:

Hhh

| GoogleUser a răspuns:

Dar in bios ai incercat, iti merge cd romul?

| GoogleUser a răspuns:

Dar in bios cd romul iti merge?

| GoogleUser a răspuns:

Incearca sa faci asta:start>run acolo scrii "diskmgmt.msc" acolo vei vedea ca partitia ta e cu negru, dai click dreapta si ii pui o litera o sa-ti arate discurile

| GeorgeDaniel21 explică (pentru GoogleUser):

Nu merge nici asa. Zi o metoda cum pot sterge Nortonul din calculator. Fara instalari, cd-uri.

| GoogleUser a răspuns (pentru GeorgeDaniel21):

Da corect, e de la norton, dat caut o solutoe pe net

| GoogleUser a răspuns (pentru GeorgeDaniel21):

Deci incearca a intrei in folderul unde ai instalat norton si cauta ceva de genul:norton cleaner, unistaler, si dai clik spunemo ce iese

| GoogleUser a răspuns:

Uite, nu vreau sa te sperii, dar sa stii ca problema este de a aceea ca ai dezactivat ceea ce nu trebiua din "msconfig" iar daca nu iti merge cd romul in bios, atunci trebuie sal duci neaparat la un service autorizat, succes! Tinema la curent.

| GoogleUser a răspuns:

Se pare că HP a decis că singurul mod în care puteți modifica proprietățile sau Startup Tipul serviciului HPZ12 pilot LMP este de editarea registry. Deci, urmați pașii de mai jos pentru a schimba acest serviciu dacă doriți, însă să fie atent la editarea registry.

Faceți clic pe Start, Run
Tastați regedit și apăsați Enter sau clic pe OK
Click pe plusurile (+) de lângă următoarele elemente în coloana din stânga a Registry Editor
HKEY_LOCAL_MACHINE
Sistem
CurrentControlSet
Servicii
LMP HPZ12 șofer
În coloana din dreapta găsi cheia numit Start și dublu-click pe el
Modificați valoarea în zecimal una din următoarele 2 pentru automata 3 pentru Manual 4 pentru persoane cu handicap

Faceți clic pe OK
Închideți Registry Editor
Reporniți computerul
Dacă ați schimbat setarea la Manual sau persoane cu handicap, ar putea deschide MSCONFIG și să facă orice modificări fără a întâmpina Acces refuzat eroare. Dacă doriți să aveți funcțiile adăugat că LMP ofertele HPZ12 pilot, recomandarea mea ar fi să dezinstalezi orice software-ul imprimantei HP, apoi utilizați pașii de mai sus pentru a accesa tasta HPZ12 pilot LMP și ștergeți-l complet înainte de a reinstala software-ul HP. Aceasta e de pe net.

| GoogleUser a răspuns:

Incearca sa cauti in folderul unde ai instalat norton ceva de genul: cleaner, unistaler, si dai klik, spune-mi ce iese

| GeorgeDaniel21 explică (pentru GoogleUser):

Am rezolvat, a venit un prieten cu Cd-drive-ul, si am instalat alt Windows. Totusi, mai e o micuta problema. Cand il aprind, imi zice: No HDD detected sau ceva de genu asta, cum ca nu gaseste hard-ul cred. Dar windows-ul s-a instalat si calculatorul merge. thinking

| GoogleUser a răspuns (pentru GeorgeDaniel21):

Bravo, ma bucur pentru tine.

| GoogleUser a răspuns (pentru GeorgeDaniel21):

Uite ce am gasit pe net:

BIOS-ul nu detectează sau recunoaște ATA / hard disk SATA

Sfaturi și trucuri pentru depanare un Serial ATA sau unitate internă ATA / IDE care nu este detectat în BIOS.
Există șase motive principale pentru care un BIOS sistem nu va detecta prezența unui hard disk intern. Aici este o listă a acestora. Ele nu sunt în orice ordine special, dar puteți urmări aceste etape unul câte unul pentru a depana această problemă:

Nu Viteze activat în BIOS

Drivere Serial ATA nu sunt instalate corect

Cablu de date defectuos sau deconectat

Unitate nu se invarte sus

Setările jumperilor incorecte pe unitate

Hard disk defectă

| GoogleUser a răspuns:

Deci probabil ti s-a defectat hard diskul. Dar acuma fara gluma, poti cere despagubiri de la Norton. Succes.
Dar mai am o intrebare, Windowsul acuma ruleaza de pe hard disc sau de pe cd drivul prietenului tau?

| GeorgeDaniel21 explică (pentru GoogleUser):

Pai daca nu mergea hard-ul, nu puteam sa instalez nici windows-ul, ma gandesc. Acuma nu am niciun cd drive in calculator. E liber. Si cum pot cere despagubiri?

| GoogleUser a răspuns (pentru GeorgeDaniel21):

Eu am un prieten care a facu asta. O sa ma interesez.