| Banes69 a întrebat:

Salut, am un pc i2 quad core 9400, 4gb rami placa video integrata. Am vrut sa maresc rami, am cumparat
Kingstone hyper x
Tip memorie DDR3
Capacitate 4 GB
Frecventa (MHz) 1600
Latenta CL9
Radiator Da
Voltaj 1.5 V
Si nu merge, adica scot 1 placa de rami de 1 gb, bag cea de 4 si cand dau sa aprind se aud bip-uri, daca nu o citea deloc ma gandeam ca nu mai se auzeau cele 3 bip-uri pentru rami nefunctionali, pentru ca mai am 3 placute de 1gb, nu stiu, placutele mele actuale sunt de 10600mgh, placa de rami cumparata e de 1600, cred ca vine 12800 sau 12400, ceva pe acolo, stiu ca e mai mare dar ar trebui sa coboare frecventa la cea ideala, placa este noua, un sfat ceva? Am cautat pe net am gasit ceva ca trebuie sa setez manual frecventa, nu gasesc niciunde in bios sa setez asa ceva, deci e posibil sa nu am. Dau funda happy ca trebuie rolling on the floor

Răspuns Câştigător
| EusebiuPWN a răspuns:

E la ghici cu placutele de ram diferite, mai ales pe placi de baza vechi. Daca vrei sa fii sigur ca merge fara nici o problema, trebuie sa cumperi o placuta ram identica. O placa de baza nu suporta orice memorie ram, pe site-ul producatorului este afisata o lista cu placutele testate de catre ei, care merg 100%, insa bineinteles pot merge placute care nu se regasesc in acea lista, pentru ca ei nu testeaza fiecare placuta ram de pe piata. Cum spuneam, e la ghici cu placile de baza vechi. Daca vrei sa folosesti doua placi ram, ai grija sa aiba si aceeasi latenta in caz ca sunt diferite.

| Banes69 explică (pentru EusebiuPWN):

Nu știam despre latenta pana acum. Dap. Mersi

1 răspuns: