| nuam123456 a întrebat:

Salut,caut de 7 zile o placa video de la Radeon:https://www.emag.ro/......DW55XYBBM/
Si nu este in nici un stoc, am cautat mai multe tipuri de placi video de la Radeon si toate stocurile sunt epuizate la toate magazinele.Nu am fost lamurit de nimeni de ce nu mai au pe stoc.Ma poate lamuri cineva, stau de 7 zile fara placa video. Funda

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
9 răspunsuri:
| alexboss2020 a răspuns:

Dar de ce nu iti cumperi o alta placa video la fel de performanta, de ex un rx 480

| nuam123456 explică (pentru alexboss2020):

Esti batut in cap sau te faci? Rx 480 nu e nici pe departe la fel ca un r9 390.

| alexboss2020 a răspuns (pentru nuam123456):

Ba copile, diferenta dintre RX 480 si R9 390 este de 2-3-4 fps-uri in favoarea la RX 480 nu este mare diferenta, daca ti se pare ca 2-4 fps-uri ca e o diferenta atat de mare inseamna ca esti varza, am testat aceste 2 placi video asa ca taci, cauta si benchmarkuri pe yt sau unde vrei nu te mint diferenta dintre un R9 390 si un RX 480 nici nu se simnte, ba chiar in 2-3 jocuri R9 390 castiga in favoarea RX-ului.

| alexboss2020 a răspuns (pentru nuam123456):

Placa ta video pe care vrei sa o achizitionezi este cu 2-3 fps-uri mai slaba ca un RX 480, nu te mai face mate expert tu zici ca R9 este mai bun deoarece are 512bit dar crede-ma ca chiar daca RX 480 are 256bit tot depaseste acest R9 cu 2-3 fps-uri, documenteazate

| AlexDFY a răspuns:

Alege altceva similar de la nVIDIA atunci, e atat de greu? sau tot de la amd, un rx.

| nuam123456 explică (pentru AlexDFY):

Nici Rx nu este + GTX-urile sunt mai scumpe, au 8gb 192 bits.Mie imi trebuie macar o performanta ca Rx 480.R9 390 e net superior 512 bits 8 gb la un pret redus

| alii98 a răspuns:

Nu prea mai gasesti placi video azi din cauza minerilor

| Phux a răspuns:

Posibil sa fie datorita faptului ca multe persoane folosesc placile de la AMD (in special) pentru mining.
Mining-ul e un topic mai complicat, poti cauta pe google sa te lamuresti.