| Lvl a întrebat:

Salut fraților, as dori sa-mi achiziționez 8 gb ram.
Faza e că placa mea de baza suporta numai ddr3 1600 frecventa.
Dar dacă mi-asi lua 8 gb ram ddr4 2400 frecventa se va limita la frecventa de 1600 sau va da eroare si nu va merge?
Ca in viitor voi schimba placa de baza dar nu vreau sa schimb si plăcuțele de ram.

2 răspunsuri:
| Andresso a răspuns:

Nu poti sa faci ceea ce zici tu acolo.

Trebuie sa iei 8 gb ram ddr3 de 1600Mhz.

Pe viitor daca schimbi placa de baza va trebui sa schimbi si ramii si procesorul si probabil si sursa, nu e chiar asa cum credeai tu.

| ViruseZ a răspuns:

Nu! Daca vrei sa cumperi un nou ram-stick trebuie sa fie compatibil ( in cazul tau DDR3 1600MHZ )! Iti pierzi bani daca cumperi DDR4 sau frecventa mai mare!