| catalin542000 a întrebat:

Salut. Nu prea inteleg o treaba, eu am net fix (prin router) si ma logam cu pc-ul sau cu telefonul pe orice site, de exemplu: Facebook, google, maps, unity, steam, etc., imi arata la (securitate/dispozitive conectate), imi arata dispozitivul meu si mai jos locatia exacta de unde sunt, adica din Sascut (asta pe vremea cand eram la NextGen, care NextGen da, era din Sascut), dar acum de cand m-am trecut la Orange, desi Orange vor sau au cumparat NextGen-ul (pentru ca acum deocamdata cam lucreaza amandoi in paralel probabil pana sa face trecerea completa de la NextGen la Orange) totusi, de cand sunt la Orange si ma conectez ori cu telefonul, ori cu Pc-ul si implicit cu orice device, imi arata locatia Cluj-Napoca si nu inteleg de ce?
Pentru ca totusi eu internetul de la Sascut il am in continuare, doar nu am cablu din Cluj pana aici wtf! Si nu am antena sau antene, am efectiv pe stalp fibra optica.

Pe mine ma deruteaza pentru ca, de obicei cand vad incercari de conectare la vreun cont de al meu (pentru ca am avut la greu), cand vedeam orice alta locatie in afara de locatia mea Sascut, dadeam pe respins sau blocare, acum daca si la mine apare Cluj Napoca, ma deruteaza si imi ia timp pana sa imi dau seama ca sunt eu astfel incat sa nu ma blochez singur.

Credeti ca as putea sa fac ceva in asa fel incat sa imi apara iar locatia exacta?
Si asa daca stau si ma gandesc, din ce citisem, cica ti-ar aparea locatia operatorului, dar totusi cumva mi se pare anormal pentru ca in momentul cand iti apare locatia unui dispozitiv care incearca sa se conecteze undeva, nu iti scrie locatia operatorului de internet al carui dispozitiv incearca sa se conecteze, ci scrie locatia dispozitivului care incearca sa se conecteze, deci prin urmare ar trebui sa apara fix dar fix locatia dispozitivului.

Pai eu pana acum daca aveam orice alta locatie in afara de Sascut, nu mai stateam de doua ori pe ganduri, acum daca imi apare Cluj Napoca, trebuie sa ma gandesc daca sunt eu sau nu, ca sa nu mai spun ca si daca ar aparea Sascut, tot ar trebui sa ma gandesc la faptul ca ori s-a schimbat locatia (fix cum as vrea eu si sunt eu intr-adevar), ori o fi altul ca mmna, eu am locatia pe la Cluj si nu stiu eu iar acum trebuie sa fiu atent pana si cand vad locatia mea exacta de fapt!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Alocarea IP-ului (de 4 cifre) indica locatia serverului zonal a server-ului furnizorului (de internet).
Doar trecerea la IP6 (IP de 6 cifre) va putea indica locatia exacta a dispozitivelor, dar care inca nu se implementeaza la noi (la consumatorii "casnici").

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Digi oferă IPv6 din 2012 pe retele fixe la consumatorii casnici cum le zici tu. Eu te am mai sfătuit să nu mai dai sfaturi in zona tehnica că este rău rău pe lângă

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Da, dar au contract si cost diferit (cu IP fix).

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Nu mai insista cu prostiile daca te depaseste subiectul

https://www.digi.ro/......itate/ipv6

"Orice client Digi poate utiliza fără contra-cost protocolul IPv6."

| catalin542000 explică (pentru Bula):

Pai și ce server aveau și astea de la nextgen sascut ca erau vai de capul lor, ca dacă era o problema la mare, tot la București sunai, n-aveau nimic nici un server astea, efectiv scria sascut, probabil locația nextgen de unde eram branșat, asta ca să nu mai zic ca de multe ori îmi scria chiar locația exacta pentru ca eu stau într-un sat la 2km de sascut, și s ria chiar numele satului, doar în sat nu era nici naiba, acum ca se muta Orange-ul la sascut, naiba stie, ca tot la București se suna dacă e vreo problema, deci maxim sa fi arătat București dacă era, dar mie îmi baga Cluj Napoca, este enervant și ma exasperează, eu vreau adresa normala punct.
Eventual sa fie și din cauza faptului ca am router de la ei la abonament?
Ca pana acum când eram la nextgen aveam routerul meu (cumparat), acum am router de la Orange (zte-ul ala), dar nu știu ce sa zic.
Și nextgen era parca în toată, dar nu știu dacă tara, cred ca toată Moldova, în fine, putea sa scrie și Iași la locație și Brașov, dar îmi apărea locația normala, reala.
În fine..., ce sa zic, o las asa, n am ce face, nasol este ca dacă cineva o sa se conecteze de pe undeva la vreun cont de al meu, normal știu ca apare locația dispozitivului de unde se conectează, nu a furnizorului de net, dacă o sa îmi apară Cluj, o sa am dubii sa aflu dacă este vreo careva din casa sau intr-adevar străin din Cluj.

| Bula a răspuns (pentru catalin542000):

In caz de localizare, primesti pozitia locului serverului inregistrat la nivelul cel mai jos, din apropierea clientului.
Cu noile sisteme (pe fibre optice) nu mai este nevoie de servere mici, locale. Este suficient un server mare teritorial sau chiar national.
Si eu am patit (mai demult) pe internet mobil ca, ma aflam la Cluj si am fost localizat (dupa IP) pe un teren de langa Fagaras, la 200 Km. happy

| mihai69 a răspuns:

Alocarea IP-urilor nu ține mereu pasul cu atribuirea corectă a locației.

| Leo1998 a răspuns:

Iti recomand sa iti simplifici putin treaba. foloseste un VPN cu o locatie aleasa de tine (orice locatie) iar cand iti apare acea notificare de conectare, vei sti sigur ca acela esti tu