| SPGHD a întrebat:

Salut! Sunt nou in domeniul calculatoarelor și am tot încercat să mă uit la tutoriale pentru asamblarea unui pc.Am reușit să învăț chestile de bază,totuși îmi este greu să înțeleg partea cu cablurile (dacă mă exprim bi ne), adică nu știu unde trebuie conectate și cum să fac diferența. Poate cineva să mă ajute?

DAU FUNDĂ!

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Fiecare sistem e putin diferit in modul in care cablurile sunt asezate. Conexiunile importante sunt cam aceleasi.

In primul rand invata rolul cablurilor principale din sursa :
→ ATX 20/24 - cel mai mare conector asigura curent electric placii de baza, se conecteaza de la sursa la motherboard. Vine in doua variante, una cu 20 si una cu 24 de pini.
→ ATX 12V - asigura curentul electric pentru procesor. Portul are 4/8 pini, ar trebui sa fie aproape de socket-ul pentru procesor
→ PCIe 6/8 - asigura curent electric placii video/altor placi secundare care consuma multa energie si necesita conector separat.
→ SATA Power - asigura curent electric pentru HDD/SSD.

Pe langa acestea exista calburile specifice coolerului (se conecteaza pe placa de baza, trebuie sa fie aproape de procesor), cablurile MOLEX, cablurile pentru ventilatoare si cablurile pentru panoul frontal (cablurile care fac legatura intre placa de baza si butoanele/luminile de pe carcasa )

Fiecare placa de baza ar trebui sa aiba un manual cu modul in care conexiunile ar trebui realizate.

| SPGHD explică (pentru PainTech):

Îți mulțumesc foarte mult de ajutorul acordat.

1 răspuns: