| catalin542000 a întrebat:

Salut tpu.Aceasta placa video care vreau s-o achizitionez
http://www.cel.ro/......it-uefi-l/
Este capabila sa imi suporte toate jocurile noi noute 2014-2015 cum ar fi the crew, gta 5 Battlefield 4, cod advanced varfare si nfs rivals?
In rest am 8 gb ram
sursa 450 w
procesor pentium dual core 3, 20 ghz este un procesor cam vechi daca ma intelegeti ce zicdar cu el pot juca jocuri noi gen crysis 3 battlefield 4 dar la mediu, metro redux dar sacadeaza putin.
Un joc daca sacadeaza si schimb placa video dar nu schimb procesorul atunci imi va merge bine sau va trebui sa schimb si procesorul?

5 răspunsuri:
| maimutaspatiala a răspuns:

Salut.placa video e una high-end, deci poate, dar sacadare o sa ai si pe aceasta din cauza procesorului(bottleneck).o alta problema este sursa, aceasta placa i se recomanda o sursa de 750W(recomandarea producatorului)

| catalin542000 explică (pentru maimutaspatiala):

Salut da sursa da am observat si eu dar procesorul imi sacadeaza sau ce?

| maimutaspatiala a răspuns (pentru catalin542000):

Din cate cred eu procesorul este pe platforma 775, si da, sacadeaza. daca este de generatie mai noua(1155sau1150)este relativ bun, dar sa nu uiti ca mai toate jocurile noi la cerinte recomandate cer quad core...

| catalin542000 explică (pentru maimutaspatiala):

Placa mea de baza si procesorul meuau sochet 1150
Placa mea de baza poate suporta procesor i7
i5
i3
pentium si celeron
Deci cum spuneam eu am sochet 1150

| catalin542000 explică (pentru catalin542000):

Sochet 1150 si memorie ram DDR 3