| BlackLighting29 a întrebat:

Am si eu nevoie de ajutor. Sertarul DVD WRITER nu se mai deschide. Credeti-ma am incercat ori ce metoda posibila, am incercat cu acul dar nu a citit cdul... am incercat sa instalez driverele necesare, am incercat sa rezolv din BIOS. Chiar nu mai stiu ce sa mai fac...

9 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Uneori, unitatea optica se defecteaza fizic (laserul de citire/inscriptionare), iar acest lucru inseamna schimbarea unitatii optice.
Pentru a te convinge despre ce este vorba, va trebui sa testezi diferite discuri (cd/dvd; de preferinta originale), sa observi care dintre acestea sunt detectate. Chiar daca nu mai citeste cd-uri, unitatea optica poate recunoaste dvd-uri sau invers. Acest lucru o face partial functionala, iar pentru rezolvarea problemei trebuie inlocuita unitatea defecta cu una perfect functionala.

| BlackLighting29 explică (pentru dannyel86):

In primul rand eu am laptop, si in al doilea rand daca nu mi se deschide sertarul cum pot sa testez cduri?

| dannyel86 a răspuns (pentru BlackLighting29):

Daca ai incercat cu acul si nu a mers (desi, in conditii normale, trebuia sa se rezolve), e clar ca e o problema mai mare si necesita o verificare in service.
Incearca si cu o agrafa de birou (daca incape). E mai groasa si poti pune presiune mai mare in gaura destinata deschiderii fortate a unitatii optice.

| BlackLighting29 explică (pentru dannyel86):

Pai cu acul s-a deschis am bagat un dvd cu windows si nu mi l-a detectat, plus ca in my computer nu imi arata dvd writerul: https://imgur.com/a/glK43

| dannyel86 a răspuns (pentru BlackLighting29):

Iata o posibila solutie, gasita pe un forum:
"I found a solution of the problem with missing DVD.
In Device Manager I selected View->Show Hidden Devices. DVD was shown and I uninstalled it.
After reboot the DVD was not detected, so I uninstalled all IDE ATA/ATAPI controllers:
ATA Channel 0,
ATA Channel 1,
Intel (R)... Serial ATA Storage Controller)
and after reboot the DVD was recognized and installed.
I hope this can help you with the detection of DVD of Windows 10."

| BlackLighting29 explică (pentru dannyel86):

Tot nu a mers...

| dannyel86 a răspuns (pentru BlackLighting29):

Https://www.youtube.com/watch?v=PoVEaCFgUwI
Am uitat sa spun ca unitatea optica ar trebui sa aiba un led care palpaie, atunci cand montezi un cd/dvd in ea. De asemenea, este generat si un zgomot datorita caruia poti afla daca discul se invarte sau nu in laptop. Poate unitatea nu primeste energie.
Cel mai bine e sa il duci in service, pentru a verifica daca unitatea este functionala sau nu. :(

| BlackLighting29 explică (pentru dannyel86):

Mersi mult de tot, mi-am bulit laptopul cu metoda ta si mi-am reinstalat windowsul... Acum merge perfect, cum frate sa imi spui sa imi sterg driverul cu placa de baza?

| dannyel86 a răspuns (pentru BlackLighting29):

Metoda nu era menita sa-ti dea peste cap sistemul, ci sa rezolve o problema.
La unii functioneaza, la altii se pare ca mai mult strica.