| RazvanMessi10 a întrebat:

am si eu o intrebare : sunt pasionat de jocuri gen wow, starcraft, diablo3, etc tot de la blizzard si de la ubisoft am 16 ani si as vrea sa devin un programator de jocuri, intrebarea mea este ce face un Programator de jocuri si ce programe foloseste si daca este mai avantajos decat un character artist sau un environment artst dau funda cine ma ajuta dau funda!

4 răspunsuri:
| Meheツ a răspuns:

Deci. in primul rand trebuie sa visezi limbajele de programare, alea sunt baza in orice tine de jocuri.De asta se leaga si intrebarea "ce face un programator". Programatorul este cel care scrie "scenariul" pentru modele, sunete, actini, sfx-uri, screencut-uri etc. Unealta cea mai de baza a unui programator este c++. in general un programator nu va folosi altceva in afara de limbaje de programare. Desi foarte putini reusesc acest lucru, si in afara de Ubisoft Romania nu mai avem nici un producator intern de jocuri, nu stiu cat de profitabil o sa fie sa iesi asa ceva fara sa ai unde lucra. asta este treaba ta sa te gandesti big grin

Un character artist poate fi cel care gandeste sau cel care face propriu-zis lucrul asupra model/texturare/efecte vizuale (sfx).

Nu pot sa iti spun de character artist decat ca iti trebuie idei. Ideea este intotdeauna cea mai banoasa investitie daca este originala ( cu alte cuvinte daca esti original si creativ un producator de jocuri v-a investi sa lucrezi pentru el, deci este putin mai banos decat un programator)

Environment artist asemeni trebuie sa aiba idei originale, texturi fine (daca mai stii jocurile din '90 daca ai prins perioada, jocurile din DOS si MS-DOS aveau environment nu foarte dezvoltat, in timp ce jocurile moderne ex.: Perfect World International au un foarte lucrat environment design si foarte original.

ca idee principala un artist este intotdeauna indiferent de rolul sau pentru idei (cat mai originale, aplicabile si mai ales noi) companiile platesc foarte mult pentru ideeile noi. Nou inseamna inovatie inseamna un motv in plus pentru ca grupul tinta (gamerii) sa aprecieze si cumpere jocul. deci creativitate + nou = profit.

Un programator e strict pe domeniul "coduri" (limbaje programare) care in momentul de fata nu prea este o meserie de succes intrucat ies programatori pe linie de la facultati si cererea este mica = somaj.

ti-am spus pe scurt, daca ai nelamuriri nu ezita sa intrebi.iti voi raspunde, de asemenea poti sa ma si contrazici sa dezbatem big grin

bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| EmilBoss a răspuns:

Salut RazvanMessi 10!

Nu exista dezavantaje sau dezavantaje intre cele doua.Un artist se ocupa de regula cu partea vizuala a jocului,environment(dupa cum ii spui tu),character artist, etc.

Rolul unui programator este total diferit de cel al unui artist.Un programator creeaza(depinde si de rolul lui, exista programatori pentru mecanica, pentru motorul de joc, etc) jocul de la zero in cea mai mare parte.Gandeste'te asa...

Programatorul este cel care prin "limbajul sau" reuseste sa ii transmita calculatorului instructiuni prin intermediul limbajului(C++,C#, etc.), aceste instructiuni(haide sa o luam in termeni de jocuri), sunt "legile" unui joc, modul in care functioneaza jocul...cum se va misca jucatorul, cum vor reactiona oponentii, cum se va schimba lumea in urma actiunilor playerului.Programatorul este un mic zeu.

Daca nici acum nu ai inteles, putem sa consideram jocul ca o scena de teatru.Artistul se ocupa cu decoratiunile,cu partea atractiva viuzala, pe cand programatorul este cel care se ocupa de partea din spatele scenei, iluminare, franghii, etc.Pe cand actorii/actorul este reprezentat de jucator.

Un programator de jocuri necesita o foarte buna gandire logica(lasand la o parte cunostintele de programare pe care le vei invata... daca vei urma o facultate pe acest domeniu...).Un artist trebuie sa aiba creativitate si un ochi format pentru culoare,silueta, forma, s.a.m.d.

Am vazut o alta intrebare a ta, sper sa nu ma insel, in care precizai ca un programator va muri de foame = somaj.Acest lucru este foarte neadevarat.In momentul de fata in Romania se cauta destul de multi programatori, pe cand artisti...mai putin.Sunt putine companii de jocuri in Romania, deci cererea pentru artisti este mica....ai sanse mai mari in strainatate.

Daca vrei sa devii programator iti sugerez o facultate din Romania, daca vrei sa fii artist...trebuie sa pleci din tara, dar si sa ai destui bani.

Nu ezita sa mai intrebi daca ai ceva nelamuriri.