| R1plax a întrebat:

am si eu o mare problema maine dau teza la Matematica Clasa a 7-a si as vrea sa-mi explice cineva ca de un noob asa. si mie cum se fac ecuatiile in q, fractiile, modulele cum aducem la acelasi numitor etc VA ROG MULT DE TOT

1 răspuns:
| TeutZzZu a răspuns:

Deci fractiile in N sunt cele cu nr naturale. Cele cu N* sunt cele cu nr naturale nenule. cele in Z sunt alea cu - in fata de exemplu:-3. Cele in Q sunt toate la un loc adica nr naturale, cu minus in fata, cu modul, si cu radicali.Si cu modului se procedeaza astfel: daca ai nr |7| adica modul de 7 este = cu 7 la fel si modul de -7 (|-7| este egal tot cu 7) sper ca ti-am fost de folos