| leodelasimnic05 a întrebat:

am si eu o placa video GIBAGYTE Intel 942 s-series si am doua cd-uri unul cu o versiune 1.04 si unu cu versiunea 1.17 pe windows xp mergea versiunea 1.17 dar pe windows 7 de ce nu mai merge pentru ca, cand bag cd-ul cu versiunea 1.17 zice asa
this version xpress install does not support Win 98/me de ce da as putea lua un update dupa net si daca da dati-mi un link de unde il pot lua va rooog dau funda indiscutabil!

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Intra in Start -> in run scrie -> dxdiag ->click OK ->in fereastra care se deschide da click pe tabul -> Display (stanga sus) ->fa un print screen si posteaza-l aici. Nu sunt sigur ce placa video ai, integrata sau dedicata, din descrierea ta nu inteleg nimic. Si mai spune daca windows-ul este pe 32 sau 64 Bit.

(foloseste functia -> Raspunde din dreptul raspunsului. Vezi foto: http://i.imgur.com/N3Prx.jpg )

| KodrutZ a răspuns (pentru leodelasimnic05):

E integrata toata ziua, cauta pe site-ul Gigabyte drivere cit de cit la zi.

| Celcareajuta a răspuns (pentru KodrutZ):

Am impresia ca poate sa o arate Integrata daca driveru de la dedicata nu e instalata big grin Nu sunt sigur de ce zic acum, dar parca asa imi arata mie intr-o vreme happy

| neluL a răspuns (pentru Celcareajuta):

Ai mentionat bine tu!

| neluL a răspuns (pentru leodelasimnic05):

Windows-ul e pe 32 sau 64 Bit? Pentru 32 ->
Instaleaza driverul asta
http://tiny.cc/07xmgx

Apoi intra in Start -> in Run scrie -> devmgmt.msc -> OK In fereastra care se deschide da dublu click pe ->Display Adapters -> fa un print si posteaza-l aici.

| KodrutZ a răspuns (pentru neluL):

No ***? Unde ai vazut tu asa ceva? Nu zic ca e imposibil, doar ca mi se pare foarte improbabil si nu am vazut vreodata asa ceva!

| neluL a răspuns (pentru KodrutZ):

Unde am vazut? Cand faci un reinstal de windows (oricare din versiuni)pe curat si fara update-uri (pe TPU nu prea se fac), ai impresia ca windows-ul iti instaleaza driverul de la nVidia sau AMD? NU! Iti instaleaza doar driverul generic si anume cel din placa de baza.Multe cazuri am gasit chiar aici pe TPU (daca te uiti in postarile mele)in care utilizatorul tinea placa video dedicata asa de poza in calculator si avea doar driverul de la placa integrata instalat.

| KodrutZ a răspuns (pentru neluL):

WDM-ul e driver generic pentru placa video, dar nu se instaleaza ala automat. Depinde cum ai monitorul conectat si ce setari ai prin BIOS. Ar fi funny sa ai cablul video bagat in dedicata, insa singurul driver instalat sa fie WDM-ul pentru integrata si tu sa ai semnal pe cealalta, nu crezi?

| neluL a răspuns (pentru KodrutZ):

In laptopuri se intampla foarte des asta!
Ps.nici tu nu ai somn? laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru neluL):

A, da, la laptopuri uneori fac nazuri si cind le instalezi tot ca la carte, lol. Credeam ca discutam de desktoape. Eram sigur, nu "credeam" de fapt. Am somn, ca am dormit deja de pe la 10 juma' pina la 2 juma'. Acusi ma bag la loc... happy

12 răspunsuri:
| Celcareajuta a răspuns:

Verifica daca iti merge rezolutia conform placii video. E posibil ca Win7 sa o fi detectat si instalat automat happy