| AndreiXD07 a întrebat:

Salut TPU! Am un laptop cu placa video dedicata si am observat cand ma joc pe el memoria ram este utilizata intre 85% si 90% cred ca cam pe acolo. As vrea sa stiu daca ar merita la un laptop cu o placa video dedicata sa mai adaug o placuta de 4 g ram eu avand 8 instalati. Nu stiu ce sa fac daca sa mai pun rami sau nu, ma gandesc ca daca continui sa folosesc in continuare aproape toate memoria ram din laptop pentru a ma juca pe el acesta nu va mai merge la fel de bine in timp sau se supraincalezesc ramii si vor ceda. Vreau raspunsuri cat mai bune de la cei care chiar se pricep si imi pot explica pe intelesul meu.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ce procesor are laptopul tău?

| AndreiXD07 explică (pentru sierra1):

Intel I5-1135G7 a11-a generatie cu 2.40 Ghz

| sierra1 a răspuns (pentru AndreiXD07):

și memoria vram cât e ocupată la jocuri? (că mie imi pare că nu o folosește pe asta...)

| AndreiXD07 explică (pentru sierra1):

Pai e placa video dedicata foloseste doar din memoria Ram a laptopului dor cea integrata are memorie video eu asa stiu

| sierra1 a răspuns (pentru AndreiXD07):

Există (multe) programe de monitorizare a memoriei (și ram și vram), folosește unul să vezi care-i situația

| AndreiXD07 explică (pentru sierra1):

Nu eu doar vreau sa stiu daca e de ajuns 8gram sau nu chiar daca foloseste aproape tot cand ma joc de rulat jocuri o face destul de ok ce ma nelamureste pe mine este daca va afecta laptopul in timp nu stiu sa se mai arda din rami si sa imi apara ca are mai putini chestii de genu