| GlobalName a întrebat:

me-am facut si eu un server de metin2 pe hamachi, si vreau sa intre prietenii mei pe el dar nu merge.Clientul este cu mc,ma au la prieteni pe hamachi, le-am dat ip la mc...Dar nu le merge. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Mihail2020 a răspuns:

Salut!
Sunt 3 solutii in care nu merge ca prieteni sa nu intre.

1 Trebuie sa fie conectat pe hamachi o conexiune de hamachi si la mc sa scrii ip cum este fara.100.
2 La portmap sa fie toate bulinile verzi ca sa mearga.
3 Cel mai important lucru ca sa conecteze si alti la tine trebuie sa opresti Windows Firewall altfel niciunul nu se poate conecta la servar.
Start=Control Panel=Administrative Tools=Services
Si trebuie sa cauti (Windows Firewall/Internet Connection Sharing (ICS)
Dai Stop si dupa aceea Disable dai ok si inchizi Services.
Si gata acuma playeri se pot conecta la joc.

| GlobalName explică (pentru Mihail2020):

Am incercat sa opresc Windows Firewall dar nu merge...La portmap am toate bulinele verzi! Le-am dat Ip fara hamachi. Oricum mai incerc..si mersi! Ai funda!

| Mihail2020 a răspuns (pentru GlobalName):

Am zis ce trebuie sa ai ca sa iti mearga conexiunea si la ceilalti playeri.
La tine este problema cu Windows Firewall.
Dar conteaza si ce Windows ai Xp, Vista, 7, 8, 9.

| Mihail2020 a răspuns (pentru Mihail2020):

Subliniez ca nu conteaza ce windows ai doar vream sa stiu de care windows ca iti ziceam direct setarile cum sa dezactivezi Windows Firewall.
Iar Daca nu stii ai aicea un link daca vrei sa dezactivezi daca ai windows 7 sau Vista.
http://windows.microsoft.com/......all-on-off

| GlobalName explică (pentru Mihail2020):

Da..Am windows 7big grinar conteaza daca am ip static sau ip dinamic? Si ma pot conecta pe un calculator cu alt ip de hamachi(calculatorul e in alta camera)

| GlobalName explică (pentru Mihail2020):

Si referitor la intrebarea din 22 decembrie...Eu ma refeream ca am inchis Windows Firewall si tot nu a mers sa intre.

9 răspunsuri:
| NAdrian a răspuns:

Incearca sa te lasi de acest joc.
Acu poate nu o sa iei in seama sfatul zicand ca ce poate sa iti faca un joc.
Peste 2-5 ani o sa vezi ca am avut dreptate,doar ai pierdut timpul,in loc sa citesti aura sabiei si eu mai stiu ce,citeste o carte in realitate,ai un caracter care esti chiar tu, nu te ingriji de alt carcater, de pe metin.

| GlobalName explică (pentru NAdrian):

Mane..Am jucat metin 5 ani...M-am lasat 2 ani si acum am zis sa imi fac un metin sa vad cum e sa fi GM. Deci taci naibi din gura!

| Mihail2020 a răspuns:

Iti raspund la amandoua intrebari.
2 Aia cu Windows Firewall trebuie sa cauti tot si sa dezactivezi la windows 7 este putin mai complicat ca are mai multe tipuri (windows defence, windows firewall) acest firewall poate sa fie chiar si la un antivirus bagat.

1 Cand ai Ip static stii ca nu se schimba si asta-i IP (cele mai multe servere se fac pe Ip static) cand este dinamic ip se schimba la fiecare deconectare si trebuie sa ei servarul de la capat cum ar veni?
Cand este Ip de hamachi acela este un IP static se schimba atunci cand tu reinstalezi hamachi atat si eu am avut hamachi si nu s-a schimbat ip pana nu am reinstalat.

Iar daca ai un router acel router are incorporat Windows Firewal si cred ca de la el nu lasa sa conecteze playeri.

| GlobalName explică (pentru Mihail2020):

Aha..Mersi! Am inteles big grinNu stiu cum sa fac cu routerul dar na..asta e.sad