| Stefan_Iosif_1998 a întrebat:

Am o problema cu PC-ul. De cateva zile a inceput sa se stinga singur, la inceput il porneam, ma jucam cateva ore, dupa care toate programele se inchideau si isi dadea shutdown singur. Intr-o noapte m-am trezit brusc si aud PC-ul cum pornea si se oprea singur la cateva secunde. Am citit pe net si am incercat toate variantele, sa scot bateria CMOS de pe placa de baza, sa restez bios-ul, sa reinstalez windows, dar nimic nu a functionat. Are cineva vreo idee? Daca il pornesc si il folosesc dupa maxim 10 minute se opreste iarasi.

2 răspunsuri:
| AlleXuSS a răspuns:

Salut
in primul rand ar fi sursa daca ai alta la indemana sau poti face rost de una de la un prieten poti incerca asta!
Daca nu e sursa verifica temperaturile la Placa video, processor, chipset, rami si daca undeva frige rau dupa ce s-a stins pc-ul atunci inseamna ca ai gasit problema
Daca nu ar mai fi o chestie sa incerci componentele pe rand dar iti trebuiesc alte componente pentru proba!
Scosul bateriei CMOS este pentru data, ora, setari bios nu are treaba cu windowsul
Revin-o daca ai incercat una din variantele date mai sus si am sa incerc sa te ajut!

| Stefan_Iosif_1998 explică (pentru AlleXuSS):

Salut, scuze ca raspund asa tarziu dar nu am gasit niciun remediu la problema si am zis sa o las balta, dar totusi am revenit la forumurile unde am lasat intrebari sa vad daca au mai aparut raspunsuri. Problema este aceeasi la momentul actual, doar ca monitorul nu se mai stinge si nu mai apare nicio problema in afara jocurilor. Am reinstalat windows-ul si am luat cele mai noi versiuni de drivere, dar acum cand intru in jocuri totul merge ok cateva minute pana cand fps-urile cad la 20 fara motiv. Astazi spre exemplu m-am jucat CS GO cateva meciuri si s-a comportat excelent, 40-50-60-100 fps (pentru configuratia mea fps-urile astea ar fi normale in jocul asta). Am stins PC-ul si cateva ore mai tarziu am intrat iar pe CS GO, m-am jucat in jur de 5 minute dar din nou, fps-urile au picat la 20 fara motiv.