| RobertDarkboy a întrebat:

Salutare TPU, am si eu o problema cu pc-ul am luat fifa 13 merge greu, am luat fifa 12, greu, fifa 11 greu. Am luat si Dead Island Riptide sau Battefield 3 si merge tot greu. Am 4 gb ram, 512 placa video, processor dual core.

Răspuns Câştigător
| SonicAndrei a răspuns:

E cam slăbuț calculatorul. Nu contează de cât e placa video, ci de ce tip e. Este placă de 500 MB mai bună decât una de 1GB. La fel și cu procesorul : este Intel Celeron Dual Core și Intel Core i3 care e tot dual core, dar nu se comparăm.

Spune-mi ce calculator ai apoi îți pot spune dacă e de vină jocul, calculatorul sau compatibilitatea.

| RobertDarkboy explică (pentru SonicAndrei):

Laptop Acer Aspire 5738Z

| RobertDarkboy explică (pentru SonicAndrei):

Deci de la ce e?

13 răspunsuri:
| SonicAndrei a răspuns:

Degeaba îmi zici modelul laptopului că nu știu de acolo. Dă clic dreapta pe Computer și zi-mi ce zice la Proprietăți. Mă interesează procesorul (de ex. AMD Athlon, Intel Core...) dar și câți GHz are. 4 GB RAM sunt suficienți să meargă orice. La placa video mă interesează firma (ATI Radeon sau nVidia) și numărul (minim 5000 la ATI sau 500 la nVidia). Nu știu exact de unde afli placa video. Intră în All Programs, Accesorii și caută System Information. E o listă lungă și mai grea, caută acolo ceva cu "video" sau "graphics". La jocuri cel mai mult contează placa video, apoi procesorul, RAM-ii...

IATĂ DE UNDE VERIFICI DACĂ ÎȚI MERGE UN JOC : "CAN YOU RUN IT"— caută pe Google, scrie jocul acolo și dă-i să-ți scaneze laptopul.

| RobertDarkboy explică (pentru SonicAndrei):

Processor: Pentium(R) Dual-Core CPU T4300 @ 2.10 GHz ( 2CPUs), ~2.GHz
Ram: 4096 MB
ATI Mobility Radeon HD 545v

| SonicAndrei a răspuns:

Procesorul e bun, îți merge orice joc. Doar atât ai găsit la placa video? Sigur nu e 5450? Pentru Battlefield 3 ai nevoie de măcar ATI Radeon 6000 ca să meargă bine.

Mai încearcă asta la jocuri :
Dă clic dreapta pe iconiță, Proprietăți, Compatibility și bifează „Run this program in compatibility mode for" și alege Windows 7 (dacă ai alt Windows alege-l pe acela). În caz că nu ai varianta „Windows 7" intră în Control Panel, System and Security și pune „Automatic Updates" pe automat.

Încearcă site-ul Can You Run It. Acolo îți zice dacă îți merge jocul.

http://www.systemrequirementslab.com/cyri

| RobertDarkboy explică (pentru SonicAndrei):

Am activat automatic updates dar tot nu apare. Lasa-mi si mie un id de mess sau de skype te rog!

| RobertDarkboy explică (pentru RobertDarkboy):

De ce nu apare?

| SonicAndrei a răspuns:

Trebuie să aștepți să le caute mai întâi, apoi să le downloadeze, apoi să le instaleze. Dacă nu ai făcut asta până acum probabil ai câteva sute de Update-uri. Ele se instalează automat la închiderea Windows-ului, dar va lua ceva timp.

Ai încercat dacă-ți merge jocul pe Can You Run It? Scrie jocul acolo, apoi dă să-ți scaneze laptopul. Nu pățești nimic, doar se uită ce componente ai și îți zice (acesta e un exemplu) :
Minimum requirements : OK
Recomanded requirements : NO

| RobertDarkboy explică (pentru SonicAndrei):

Am folosit la dead island riptide si apare x doar la CPU si zice:

CPU
Minimum: Core2Duo 2.66 GHz
You Have: Pentium(R) Dual-Core CPU T4300 @ 2. 10GHz

| SonicAndrei a răspuns:

Ar trebui să meargă dacă nu zice de placa video. Am un prieten care a avut un AMD Sempron, dar o placă video bună și îi mergea GTA 4. La GTA 4 zice că-ți trebuie minim Intel Core 2 Duo. Procesorul tău ar trebui să ducă orice joc inventat până acum.
Deci Dead Island ar trebui să-ți meargă cel puțin pe minim.

Ai intrat la setări în fiecare joc și ai pus rezoluția, grafica și toate alea pe Low? Dacă nu, probabil că erau setate pe Mediu și e prea mult pentru laptop.

| RobertDarkboy explică (pentru SonicAndrei):

Dami id skype sau altceva... Ca e mult de vorbit. Deci daca intru intru-un joc si dau alea la low pe rezolutia cea mai mica nu se vede pe tot ecranu si nu imi place asa.

| SonicAndrei a răspuns (pentru RobertDarkboy):

Am doar Yahoo, dar nu pot să-ți dau adresa. Poți lăsa full screen, doar grafica să o pui pe minim. Rezoluția nu contează așa de mult, o poți lăsa pe 1200. Să pui pe minim distanța de vedere, calitatea imaginii... sau ce mai e legat de grafică. Dar merge mai bine așa, nu?
Asta a fost o problemă a mea la jocuri : ori vedeam bine dar îmi mergea rău, ori îmi mergea bine dar vedeam rău.

Singura soluție e să-ți iei un calculator nou, un Intel Core i3 recomand eu (sau cel puțin unul la 1700 lei).

| RobertDarkboy explică (pentru SonicAndrei):

Am instalat toate updaturile la windows si tot nu apare la contability, si la fifa tot sa setez grafica si alea?