| Kreisegger a întrebat:

Mi-am cumparat un laptop de gaming de 5000 de lei, merge totul perfect doar ca atunci cand ma joc, incepe sa faca zgomote(de la ventilatoare sau de la harddisk, nu are ssd, si se incalzeste repede)
1)As vrea sa ii cumpar un cooler de gaming pentru laptop(evident), doar ca nu stiu de care sa cumpar
2)Va afecta performantele laptopului adica FPS-urile?
3)Va mai reduce din sunetul pe care il face hardiskul?

Multumesc !

1 răspuns:
| FPKRamon a răspuns:

Pc-urile si laptopurile is setate intr-un anumit mod de funcionare.
atunci cand te joci ventilatorul de la procesor incepe sa se invarta, ca sa faca fata temperaturilor.

eu am la pc setat sa fie la maxim rotatia la ventilator,
cat despre incalzire, depinde ce temperaturi atinge.
si nu lua neaparat un cooler doar pentru ca scrie ca e de gaming, e doar mai scump.
daca vrei sa arate misto, poti lua asa. daca nu, ia unu care sa fie bun.