| KaiVZ a întrebat:

Salutare!
Vreau sa va prezint canalul meu de Youtube, acolo fac videoclipuri despre: Batch Programming/Present, HTML, iar in viitor despre JavaScript, Pascal si poate CSS.
Vreau sa-mi spuneti o parere, cum as putea sa imbunatatesc canalul si ce nu va place la el.

Canal: https://www.youtube.com/channel/UCnJ_RIw144IDTJWwF47XjrA ?view_as=subscriber

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Salut!
Inainte sa incep, tine cont ca vreau ca asta sa fie o critica constructiva. Ok? Ready? Hai sa incepem :

Remarcile mele se impart in doua grupe :
2. Pe prezentare (modul in care transmiti mesajul )
1. Pe continut ( mesajul in sine )

1. Continutul pare a fi ceva educativ, programare, web design, html si batch momentan.
Vreau sa spun ca ai facut o treaba foarte proasta in a explica ce faci acolo. Daca nu as fi stiut lucrurile astea dinainte nu as fi inteles mare lucru. Nu ai explicat absolut nimic si nu as fi invatat nimic din videoclipuri, decat cum sa dau copy-paste si sa fac un calculator.

Hai sa luam primul videoclip ( [BATCH Programming]: How to create a calculator ), din perspectiva unui complet necunoscator :
- Nu ai explicat ce e ala Batch, la ce se foloseste, unde se foloseste, care sunt avantajele si dezavantajele fata de alte limbaje de scripting ( ca nu pot sa numesc programare ).
- Vad un editor de text pe care scrie Sublime, habar nu am cum a ajuns ala acolo, nu am asa ceva in calculator. De unde fac rost?
- ai scris "echo off". Ce naiba e un echo si de ce e oprit?
- "color f" - Ok, deci asta are ceva legatura cu culoarea. Si f de la ce vine? De unde iau literele astea?
- "title calculator" - Ok, am inteles.

:cmenu - ce?
cls - celsius?
set /p calc = Calculation : - Ce e asta?
if not 1defined calc goto menu - Ce e ala "definit"?
set /a rezult = %calc% - Pai de ce procente? Ce e ala /a? 1
pause >nul - Am inteles ca imi trebuie o pauza si sunt un nul. Ok, nu imi place batch, nu inteleg nimic si nu o sa ma intorc la asta vreodata. Oricum programul e inutil, windows vine deja cu un calculator care arata mai ok. Ce avantaje are chestia asta? Poti sa imi arati acum cum sparg parola cuiva pe insta, pls?

Acum, probabil ca o sa spui "Tutorialul nu era pentru incepatori". In cazul asta te intreb : De ce s-ar uita un utilizator mai experimentat la tutorial de facut calculator? E o chestie destul de banala si la indemana.

Pur si simplu nu oferi nimic in plus fata de competitie. Uita-te la un tutorial de la TheNewBoston, de exemplu si o sa vezi care e diferenta.

1. Acum pe prezentare, videoclipul, canalul si brand-ul... puteau arata ceva mai bine.
- Format 4:3. Se vede perfect pe CRT-ul lu' mamaia. Incearca ceva mai modern si mai mobile friendly, un 16:9
- Apreciez faptul ca videoclipul este in HD. Mersi mult.
- Daca urasc 2 chestii pe lumea asta acelea sunt watermarkul de la programul de captura si pizza cu ananas.
- Nu te sfii sa folosesti un program de editare. Nu musca.
- Singurul lucru pe care l-ai nimerit din tot conceptul de SEO e titlul, care arata ok. Inafara de asta, descrierea, thumbnail personalizat, taguri, carduri, ecrane de final lipsesc. Apreciez faptul ca ai lasat link la fisier intr-un comentariu. Bine ca ai pus categoria care trebuie. Asistentul meu pentru SEO a dat un scor de 11.4 din 100 pentru partea de SEO a videoclipului. ( https://i.imgur.com/qkx0xjt.png )
- Ar prinde bine niste promovare pe anumite grupuri de Facebook / forumuri. Tine cont ca e o diferenta intre promovare si spam. Una e sa pui un post smart pe un grup despre scripting sau invatarea programarii, alta e pui 50 de postari pe un grup pentru mamici ( sau mai grav, sa timiti mesaje in privat ). Asigura-te ca videoclipurile si canalul sunt in cel mai bun mod posibil inainte de promovare.
- Numele canalului nu ar trebui sa cuprinda numere, oamenii sunt idioti si nu o sa isi aduca aminte numerele.
- Nada banner, nada despre, pagina de pornire nu e organizata, e in modul default.

| KaiVZ explică (pentru PainTech):

De acum incolo, clipurile vor fi editate, 16:9, iar programul de editat a fost schimbat.
Intr-adevar, sa faci un calculator in Batch este ceva banal, am incercat doar ca primul meu video sa fie cat se poate de educativ si cat se poate de simplu, voi face clipuri in care arat ce este X si la ce foloseste.

Acum sa explic script-urile scrise de tine, voi incerca sa le explic pe intelesul tuturor. (Nu stiu daca esti interesat asta)
"@echo off" - Atunci cand intri in Command Prompt vei vedea ceva de genul "C:\Users\X>", pentru a elimina acel text folosesti comanda respectiva.

"color f" - Daca ai intra in Command Prompt si ai scrie "color /?" ti-ai da seama ce semnifica 'f', F este culoarea(non-culoarea) alba.

":cmenu" - Este un label, un label este un fel de camera unde scrii anumite comenzi, imagineaza-ti un joc doar cu camere (toate camerele au codurile proprii), atunci cand intri intr-o camera se activeaza acele comenzi care vor fi executate.

"cls" - Stergerea textelor ramase dintr-un alt label. De exemplu daca in :abc am scris "hello", am intrat in :cba si am scris cls pentru ca textul "hello" sa fie sters.

"set /p calc=Calculation: " - Este un user input.

"if not defined calc goto menu" - Daca 'calc' nu este definit, user-ul este dus la 'menu', nu este definit = nu scrie nimic (doar apasa enter).

"set /a rezult = %calc%" - Schimbarea unei variabile, daca variabila 'a' este 1, prin comanda aceasta il poti face mai mare/mai mic. Procentele fac parte din comanda.

"pause >nul" - Totul din program se opreste, pause - pauza, >nul - textul "Press any key to continue..." sa nu fie afisat.

| PainTech a răspuns (pentru KaiVZ):

Uite, asta e o explicație bună. Păcat că nu e și pe video.

| KaiVZ explică (pentru PainTech):

Va fi, incurand.

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In primul rand este editarea iar in al doilea rand este continutul.
Ediarea... pentru o imagine placuta ochiului, nu este ok sa se vada programul de inregistrat la inceput, bandicam. Si vezi ca exista si alte programe. Dupa poti sa editezi cu alte programe si sa tai partea de inceput. Apoi o sa tai si din mijlocul lor. Insa aceasta parte necesita timp.

Apoi... ce vrei sa transmiti prin acest canal? Vrei sa ne inveti ceva? Sau pui asa un program si il lasi acolo sa fie purtat de vant si pus unde se duce el.
Incepi un videoclip, cu acel titlu, care sugereaza ce faci, insa doar pentru cunoscatori. Nu spui cu ce lucrezi, nu spui cum lucrezi si de ce faci asa. Incepi si termini. Vorbeste peste videoclipuri, este ok i in romana, multi s-ar uita, adica cei care vor sa invete asta. Plus ca incepi cu HTML, continua cu HTML. Plus ca pui niste headere si le lasi asa sa inteleaga cel ce se uita ce face fiecare. Adica daca cuiva ii trebuie doar o parte din ele, ar trebui sa vada tot videoclipul, fara sa ii se prezinte la inceput ce este acolo si ce nu.
Adica de ce nu ar intra pe W3schools sa se informeze si ar intra la tine. Fa o structura similara cu cea de acolo. Eu prima data cand fac un site si am nevoie de ceva, ma uit acolo (sau pe bootstrap), nu ma uit la videoclipuri.

Nu te astepta sa ai nu stiu ce succes, pentru ca nu multa lume din Romania face asta, comparativ cu alti vloggeri romani, pardon. cu alti copii care nu stiu pe ce lume traiesc si isi ia vizualizarile de la alti copii, care si ei la randul lor, nu stiu pe ce lume traiesc si de ce fac asta, (revenind) cei din urma prezinta o parte majora pe langa HTML-uri si lucruri de web development.
Plus ca un strain nu s-ar uita. Deci poti sa incerci sa faci in romana, sa vorbesti, sa explici. Incepe totul structurat, la rand, frumos.

Nu vreau sa te descurajez, am spus doar parerea mea. Este greu sa promovezi ceva educativ in Romania, este mult mai usor sa faci ceva prostesc si sa te pui pe Youtube, dar asta ne arata gradul nostru de inteligenta.

Iti doresc succes si respect happy

| KaiVZ explică (pentru DoarBogdan):

La fel de mult m-am criticat si eu la partea cu editing, urmatoarele clipuri vor fi editate, chiar acum editam urmatorul video, nu voi vorbi pe video, voi pune un text pe ecran de fiecare data cand fac ceva nou in clip si voi explica tot. Programul de filmat a fost deja schimbat, decizia de a edita clipurile a fost luata, cat despre partea "Plus ca incepi cu HTML, continua cu HTML." nu prea am ce sa fac, nu am o echipa in spate care sa ma ajute cu clipurile, as vrea sa fac si clipuri despre X si clipuri despre Y, dar avand in vedere ca nu prea am cum, probabil voi face un clip despre X, iar apoi un clip despre Y (si tot asa).

Multumesc pentru raspuns.

| DoarBogdan a răspuns (pentru KaiVZ):

Oricand. Mult succes!