| aa7310abfc7addad4fe24c247dd8a9ae a întrebat:

Windows XP

Sunt pe PC-ul lu' cineva, si vreau sa fac ceva.
Am observat ca pe multe XP-uri se vede clar scrisul, la mine se vede cu patratele, sau cum sa va explic mai bine, prea nasol.
Uitati si o poza: http://imageshack.us/a/img842/3209/83532972.png
Cum rezolv?

Răspuns Câştigător
| usy313 a răspuns:

Dai click dreapta pe Desktop, apoi Properties, du-te la Appearance si intra pe Effects. Bifeaza " Use the following method to smooth edges of screen fonts " si schimba de pe "standard" pe "ClearType". Zi-mi daca a rezolvat ceva.

| aa7310abfc7addad4fe24c247dd8a9ae explică (pentru usy313):

Multumesc mult. Asta era problema.

3 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Probabil e setat pe o rezolutie mica? Daca e peste 800x600 ar trebui sa dispara acel scris patratos.
Daca fenomenul apare si pe rezolutii inalte (1024x768) inseamna ca problema apare din cauza placii video. banuiesc ca folosesti o placa video integrata, destul de veche, nu? In acel caz nu ai ce sa faci, decat daca schimbi placa video. Sau poti sa incerci sa setezi optiunile placii video din Ati Catalyst sau Nvidia Control Center, daca le ai. Poate ai setat rezolutia texturilor pe minimum

Asa cum scrie si pe site-ul celor de la Windows
"This issue can occur if you are using an ATI Rage Pro, RageII, RageII+, or All In Wonder video adapter with the ATI driver version 5.21 or 5.24."

Ah da, nu are nici o legatura daca e XP home edition sau profesional.

| F1rstBlooD a răspuns:

Tu ai xp normal
ia-ti xp profesional asta stiu eu