| ALM2000RO a întrebat:

1. Îmi poate explica și mie cineva câte feluri de acte normative există și care sunt diferențele între ele?
Adică ce caracteristici fac să fie diferit un HG față de un OG, un OG fața de un OUG, un OUG față de un memorandum etc. și ce semnifică fiecare...mai sunt și altele în afară de cele menționate (sunt singurele pe care le știu)?
2. Aș mai fi curios să-mi explice cineva care sunt toți pașii necesari (și toate procedurile necesare) pentru adoptarea unui proiect de lege de către legislativ (parlament) sau măcar să mi se indice unde aș putea afla despre aceasta (din surse oficiale, bineînțeles).
3. Actele normative (la modul general) au o definiție juridică? Care ar fi aceea? Doar executivul (guvern+președinție) poate fi emitent de acte normative? Sau are și parlamentul atribuțiile acestea, pe lângă făcutul legilor?
4. Știe cineva cam ce salarii iau angajații (cred că se numesc tot funcționari) Monitorului Oficial al României? Știu că oficial se numește Regia Autonomă Monitorul Oficial.
5. Ce studii trebuie să aibă angajații MO? Știu că trebuie să fie absolvenți de studii superioare, dar în ce domeniu mai exact trebuie să aibă diploma de licență? Le trebuie și altfel de atestat(e) pentru a lucra în MO?
Doresc nu numai explicații, dar și link-uri unde pot consulta informații oficiale sau serioase, în orice caz (dacă se poate).
Mulțumesc! happy big grin

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Acte normative sunt:
-Constitutia, este legea fundamentala a Romaniei;
-legile adoptate de Parlament si promulgate de Presedinte, printre acestea sunt si codurile (penal si procedura penala, civil si procedura civila, fiscal si procedura fiscala, vamal, silvic);
-ordonantele simple (OG) si ordonantele de urgenta (OUG) emise de Guvern si apoi aprobate de Parlament;
-hotararile Guvernului (HG) emise de Guvern;
-Norme metodologice, regulamente sau instructiuni emise de Guvern, de regula pentru executarea legilor sau ordonantelor, aprobate prin HG;
-ordine ale ministrilor sau a sefilor unor institutii/organe independente.
-hotarari ale consiliilor locale la nivel de judet si unitate adminstrativ-teritoriala (municipiu, oras, comuna).
Pe primul loc este Constitutia si toate celelalte acte normative trebuie sa fie in acord cu prevederile acesteia, altfel pot fi declarate neconstitutionale de CCR (legile, OG si OUG) sau anulate de instantele de judecata (celelalte acte normative).
Pe palierul urmator sunt legile, OG si OUG.
Urmeaza hotararile de Guvern si apoi normele metodologice, regulamentele si instructiunile aprobate prin HG.
La urma sunt ordinele ministrilor si sefilor organelor independente si pentru fiecare UAT hotararile CL.
Memorandumul nu este act normativ.
2.Pasii pentru adoptarea legilor de catre Parlament ii gasesti pe site-urile oficiale ale Camerei Deputatilor si Senatului.
3.Actul normativ este acela prin care se stabilesc norme de conduita pentru toti cei carora li se adreseaza si sanctiuni pentru nerespectare.
La fiecare act normativ ti-am indicat cine il adopta/emite.
Presedintele nu emite acte normative, doar promulga legile si emite acte individuale.
4.Nu stiu, nu m-a interesat niciodata.
5.Vezi pe site-ul oficial al Monitorului Oficial.

| ALM2000RO explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc mult pentru explicațiile și indicațiile oferite!
Totuși, aș mai avea o întrebare: dacă memorandumul nu este act normativ, care este definiția acestuia și unde poate fi încadrat dpdv juridic? Mulțumesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru ALM2000RO):

Vezi si aici:
https://dexonline.ro/definitie/memorandum/definitii
Este un act premergator incheierii unui tratat/acord diplomatic.

| ALM2000RO explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc frumos pentru explicație! happy

4 răspunsuri:
| PopAnda2 a răspuns:

Sper sa te ajute o definitie din dictionar: "Document diplomatic cuprinzând expunerea faptelor sau argumentelor juridice care privesc relațiile dintre state și formează sau vor forma obiectul unor tratative; memorial."
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/memorandum.php