| vladutciurea1995 a întrebat:

A fost cineva in situatia in care i-a fost retinut permisul pentru alcool? Daca da spuneti-mi va rog ce poate sa mi se intample... am 0.66 in fiola si in sange mi-a iesit 1.15 si la a doua proba 1 fix. Cat timp nu mai-am voie sa conduc? Sau mi se anuleaza permisul? Nu mai-am nici un fel de abatere. Nu am nevoie de lectii de viata pentru ca stiu ce am facut am nevoie doar de niste raspunsuri de la cei care s au mai confruntat cu problema asta sad

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-336
Concluzia: sub 0, 8 la mie nu mai este infractiune.
Deci daca iau in considerare 1la mie intri in puscarie si se anuleaza permisul. Daca se ia 0, 66 (ceea ce nu cred) amenda si suspendare 180 zile.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai dosar penal si poti fi condamnat, conform Codului penal, citez:
"ART. 336.Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă."
Dupa ramanerea definitiva a condamnarii permisul se anuleaza si vei putea obtine alt permis abia dupa 6 luni de la executarea pedepsei si reusita la examinare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vei avea dosar penal in primul rand si la proces judecatorul va stabili si ce se va intampla cu permisul tau, cel mai probabil va trebui sa dai iar examenul