| Gabica a întrebat:

A început când vreo 10 băieţi de la mine din clasă au filmat în clasă un Harlem Shake. Nu am ştiut,eu eram afară. Când am ajuns acasă, cineva mi-a trimis link-ul de pe Youtube şi eu am dat comentariu cu ceva de genul :" nu am ştiut că aţi filmat în clasă laughing". Foarte bine până acum. Aseară, după 3 săptămâni,televiziunea locală a luat filmuleţul şi l-a difuzat. Şi astăzi, s-a pornit anchetă în şcoală, au venit Ministerul şi Procuratura, zici că ar fi mare chestie.ŞI s-a luat o decizie. Ăşti care erau în filmuleţ rămân repetenţi (nota 1 la purtare) iar eu şi încă 2 fete care am lăsat comentariu primim nota 7-8 la purtare. Ceea ce înseamnă că a picat planul meu de a intra la cel mai bun liceu. Şi pur şi simplu nu înţeleg de unde pedeapsa asta stupidă şi absurdă.Voi ce credeţi? Au voie sa ne scada nota la purtare doar pentru ca am pus un comentariu pe Youtube?

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de comentariu dar nu cred ca o sa-ti scada nota la purtare, cred ca este doar o amenintare.
Conform Regulamentului nota se scade doar pentru abateri disciplinare, respectiv incalcarea disciplinei scolare si tu n-ai facut asta.
Daca o sa-ti scada nota la purtare, desi nu cred asta, poti face contestatie.

| zurick a răspuns:

Eu nu cred ca o sa va scada nota la purtare.Si nici nu vad de ce ar trebui sa o faca? Cred ca e doar o amenintare, ca sa va sperie, ca n-are nici un sens sa va scada nota la purtare.

| greyhound a răspuns:

Doamne, in ce tara traim. Ok, nici eu nu suport mizeria aia de harlem shake dar nu e o asa tragedie si intamplarea chiar nu pune intr-o lumina nefavorabila institutia. Vorbeste cu colegii tai, apoi vorbiti cu parintii vostrii sa faca panarama caci prea au exagerat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai facut un comentariu apreciativ la un astfel de film, da, scoala se sesizeaza. Tinind cont ca scoala este o institutie educativa, poate lua astfel de masuri disciplinare.

| Gabica explică (pentru anonim_4396):

" nu am ştiut că aţi filmat în clasă" sună a comentariu apreciativ?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gabica):

Se pare ca ai scris mai mult. Dar chiar si numai "nu am stiut ca ati filmat in clasa", inseamna ca tu stiai ca se va filma undeva. Si erai de acord cu asta.

| Gabica explică (pentru anonim_4396):

Ăştia au făcut şi pe acasă. Dar pe ei nu îi deranjează ceea ce am comentat, ci faptul că ştiam şi nu le-am spus. Toate şcolile din oraş au făcut asta, cum se face că doar la noise face atâta tam-tam? Şi mai ales acum, după 3 săptămâni, şi uitasem de filmarea asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact ce spuneam: ai stiut. Voi ati postat si pe voi v-au depistat. Daca vedeau si alte filme, se luau masuri si acolo.

| MrAnderson a răspuns:

Pai...depinde de ce faceau prietenii tai in filmulet.
Daca pur si simplu dansau, da, nu era mare chestie.
Dar daca au facut vreo duda si au incalcat regulamentul, pare rau, meritau.

| TheDifference a răspuns:

Mie nu mi se pare mare chestie, e doar un Harlem Shake. Oricum putem noi sa ne dam cu parerea oricat, ca ma gandesc ca nu o sa se schimbe nimic. Si noi am facut, dar inca nu am upload-at nimic, am pus doar un filmulet pe facebook cand jucam lapte gros si l-a vazut profa de engleza dar nu ne-a zis decat ca o sa ne omoram pana la urma laughing) in fine, mie nu mi se pare mare chestie ce ati facut, doar ceva distractie nu vad problema. mai e filmarea pe youtube?laughing)

| Gabica explică (pentru TheDifference):

Nu, că l-au luat ieri pe cel care a postat-o în cabinetul directorului şi l-au pus să o şteargă. Dar cică "faptul ca s-a difuizat la televizor a afectat prestigiul şcolii", că nici mie nu mi se pare mare chestie.

| TheDifference a răspuns (pentru Gabica):

Ahaa. deci voi sunteti aia de care zicea la doza de has?laughing)

| Gabica explică (pentru TheDifference):

Nu,că doza e de vineri, la noi asta s-a întâmplat alaltăieri.

| TheDifference a răspuns (pentru Gabica):

Ma refeream la cea de saptamana trecuta laughing oricum nu mai conteaza laughing

| Gabica explică (pentru TheDifference):

Pai da, la aia ma refeream si ieri. Doar ca stii, ceea ce s-a intamplat la mine in scoala a fost dupa aparitia dozei.

| Gabica explică (pentru Gabica):

Si eu*

| SuperSaiyan4 a răspuns:

Daca mi s-ar intampla asa i-as pune pe parinti sa dea scoala in judecata, adica ii cel mai absurd lucru care l-am auzit.

| Gabica explică (pentru SuperSaiyan4):

Asta vor si parintii mei sa faca.

| deliadelia17 a răspuns:

Ce absurd! Mi se pareee ce-a mai ciudata deciziee... Ar trebuii sa ii spui mamei tael si sa gasiti o cale de mijloc. nu poti fi sanctionata pentru ce nu ai facut. Te puup sper sa se rezolve sad Te pup :*