| anonim_4396 a întrebat:

"Acolo inteleg ca sunt si adeptii lui Basescu si ceea ce fac acesti sustinatori ai lui Basescu este necivilizat"
Acestea sunt cuvintele celui mai mare criminal din istoria romaniei, Ion Iliescu.
Intrebare:
-Daca la revolutie acei tineri din Timisoara care au aprins scanteia revolutiei se manifestau cu bun simt, acum noi mai traiam in democratie sau elogiam tot comunismul? Nu ca nu am ajunge si acum sa-l elogiem daca ar castiga Prostanacul.
Si a doua intrebare:
-Cum poate un asemenea individ sa-si dea cu parerea despre tineri ai caror parinti au murit la revolutie?
Iata o declaratie data de catre o timisoreanca, cu lacrimi in ochi, pentru News Timisoara:
"Tatal meu a murit in centru iar acum comunistii au venit din nou aici"

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Te rog sa ma crezi ca am fost cei mai pasnici revolutionari latini din zona.Nu as vrea sa-ti dau alte exemple, cei care incearca sa dea lectii despre revolutie nu au trait nici inainte, nici in timpul revolutiei fiind prea tineri sau sunt comunistii care si-au pierdut multe privilegii dupa aceasta, neavand nici un interes sa o laude. Abia dupa 20 de ani incepe incet incet sa se ridice valul celor intamplate cu toate ca multi banuiau ce s-a intamplat dar nu aveau dovezi care sa le justifice banuielile. Timisorenilor, dupa ce lea fost confiscata revolutia la 20 de ani cu un cinism cronic se urca cu bocanci calcand in picioare memoria eroilor timisoarei.Sa nu va asteptati de la aceste personaje la sentimente umane ca macar o vaga parere de rau, o vaga urma de rusine sau macar o vaga urma de vinovatie. E posibil sa aiba impresia ca memoria Timisoarei e scurta, ca Timisoara a uitat sau ca Timisoara a iertat... s-au inselat amarnic.

Arma secreta a politici romanesti e tupeul. Cu cat esti mai nesimtit, cu cat negi mai mult evidenta, cu cat incerci sa intorci cu 180 grade orice aspect care nu iti convine.Trebuie sa fii cinic, nepasator, sa minti cu nerusinare pe fata, sa repeti minciuni pana la saturatie (cei fara creier le vor inghiti pe nerasuflate), esential e sa iti creezi o masca de binevoitor, eventual cu un ranjet permanent pe fata afisat si cand trebuie si cand nu trebuie.La orice intrebare sa raspunzi cu ce iti convine, indiferent daca are legatura cu intrebarea sau nu.hee hee

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Timisorenii in '89 s-au manifestat cu bun simt. Ba mai mult, au manifestat impotriva conducatorului si a sistemului, nu impotriva altor manifestanti. Si nici macar impotriva unui candidat la presedentie, impotriva caruia au astazi arma democratiei - votul.
- cei care au murit acolo au murit pentru ca orice roman, inclusiv Iliescu, sa isi poata da cu parerea despre orice.
Una peste alta, e nasol ca Geoana si ai lui au facut campanie de 1 decembrie, indiferent daca la Timisoara sau in alta parte, dar e si mai nasol cand adversarii politici se folosesc de mortii si ranitii revolutiei pentru a arunca cu noroi.
Sa fim seriosi, pe strazile din Timisoara se plimba zilnic si oameni care au comandat sa se traga si cei care au apasat efectiv pe tragaci, totusi nimeni nu sare in sus. Si nu a fost acolo nimeni altcineva decat candidatul celui mai mare partid din tara, liderul partidului aliat, cel pe care ei il sustin ca premier si... primarul Timisoarei, care la randul lui e de partea lor. Mai slabiti-ne cu Iliescu, cu revolutia, cu mineriadele, nu intelegeti ca romanii s-au saturat de mult de aceste sloganuri?
Ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca Geoana nu mergea la Timisoara. Am fi auzit numai d'astea: sigur ca da, ocoleste chiar orasul de unde a pornit totul, intentionat nu s-a dus pe acolo, are o problema inca nerezolvata cu revolutia, in vest se fereste sa mearga cu campania... samd

| psiholoaga a răspuns:

Vad ca zilele astea e o campanie electorala pe TPU mai ceva decat pe panourile din bucuresti. Nu sunt nici pro basescu, nici pro geoana, din punctul meu de vedere amandoi suck si campaniile lor sunt la fel de penibile: geoana cu panourile lui in care ii apare moaca alaturi de iliescu si alti politicieni cu retard si cu sloganul: reusim impreuna (adica e pe fata-nu e unul presedinte, sunt toti), iar basescu cu stencil-urile anti geoana si cu remix dupa melodia Gimme Hope Joana, care acum e ceva de genul: hop Geoana! si care se aude toata ziua la unirii, langa sediul de campanie. P E N I B I L.

| anad a răspuns:

Doamne, da-mi putere sa trec si peste aceasta sfidare! Dar minerii, sustinatorii lui, cat au fost de "civilizati "? Se poate compara?

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

@mare-enigma, sa o tin si eu danga langa ca tine cu comunistii (apropo, nici nu stiu daca intelegi ce inseamna acest cuvand, dar ni-l fluturi frecvent pe sub nas) ca sunt de acord cu tine cu Iliescu, e cel mai mare criminal, e odios, e naspa, e un personaj malefic din istoria noastra, dar domnule draga ce mai cauta liber? DE CE NU L-A INCHIS BASESCU IN ACESTI 5 ANI ca doar a avut timp sa o faca? Si inca un apropo, ca poate nu ai fost atent cine candideaza. E VORBA DE GEOANA nu de ILIESCU.
Dar vreau sa-ti dau un sfat prietenesc si colegial; ai vazut ca eu nu am deschis nici un topic referitor la partea electorala. Nu am facut decat sa raspund la niste intrebari care erau postate de tine sau de altii si sa-mi exprim parerea. Nu imi place sa fiu indoctrinata asa cum se face in PD. Dar sa revin la sfat, daca nu esti, eu iti propun sa te inscrii in PD. Ce zici? Ca prea ne apari cu postari capcana si il idolarizezi pe Basescu. O intrebare. Cat de bine ti-a mers de cand e Basescu la putere? Ce favoruri ti-a facut? Sau esi unul pe care il plateste sa-l sustina pe internet? Mai sunt si altii care deschid subiecte de genul asta dar tu deja ii intreci pe toti. Ne intoxici cu postarile tale gen lozinci. Deschid TPU, si in loc sa vad postari normale cum erau si altadata, dau intr-una de tine(foarte bine dar si cu alte subiecte) cu mult invatata lectie despre comunism si despre Iliescu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hai sa lasam obsesia comunismului. Nu doar ca au trecut 20 de ani, dar refrenul asta cu Iliescu si Moscova e obositor si anacronic.
Evoluati! Problema Romaniei e ca n-are Guvern, nu teoriile cu bau bau comunist si alte basme electorale PDL-iste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Domnule enigma nu mai am timp de TPU si nici de campanie. M-am dat pe manele cu Guta bot de maimuta care cinta despre Basescu frate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Domnule enigma nu mai am timp de TPU si nici de campanie. M-am dat pe manele cu Guta bot de maimuta care cinta despre Basescu frate.Chiar ca, cu toate ca le uram, au inceput sa-mi placa daca intelegi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@blondino-te rog eu sa te abtii.Eu imi exprim frustrarile la categoria potrivita, asa ca daca nu-ti convine poti sa nu raspunzi.Nu este obligatoriu ca eu sa-ti citesc ineptiile asa cum nici tu nu esti obligata sa accesezi aceasta categorie. Ok? Si inca ceva, poti sa-i spui ralucai sa stearga si acest raspuns, ca altceva oricum nu stie sa faca.Multumesc.