| Furnicuta000 a întrebat:

Acum cateva luni ani am adoptat o pisica de la o doamna pe care am gasit-o pe Facebook. M-a pus sa semnez un contract de adoptie in care mi se cerea sa ii ofer tot ce are nevoie, veterinar, mancare etc plus sa accept sa ii trimit periodic la cerere poze cu pisica sa vada ce face, mai era specificat si sa fiu de acord sa vina personal sa mi-o aduca sa vada conditiile in care va sta. Am acceptat, mi-a cerut pana si adeverinta de salariu si actul de proprietate al casei. Am acceptat si asta pentru ca am inteles ca nu poti sa dai pisici asa oricui pentru ca sunt multi care isi bat joc de ele.
Cum am convenit, i-am trimis poze la cerere, apoi m-am trezit cu telefoane de genul "vad ca sunteti acasa, sunt la poarta, deschideti-mi ca vreau sa vad ce mai face pisica". Am lasat-o de vreo 2-3 ori apoi m-am enervat si i-am zis ca nu se poate sa dai buzna peste om asa acasa, ca mai apoi sa imi spuna "maine vin sa iau pisica inapoi ca esti neserioasa". M-am certat cu ea, i-am zis ca se poarta de parca am adoptat un copil si sa ma lase naibii in pace. Chiar are dreptul sa vina si sa ia pisica inapoi daca nu stau la cheremul ei sa o primesc in vizite?
Mentionez ca acel contract de adoptie a fost doar asa completat fara sa fie inregistrat pe undeva, nici macar nu e vorba de o asociatie ci doar de o femeie care a gasit niste pisici pe strada si le-a dat spre adoptie.
Acum daca ma gandesc mai bine inteleg de ce lumea prefera sa cumpere pisici si nu sa le adopte

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

A facut misto de tine legat de contract. Poti sa o blochezi pe telefon sa nu te mai deranjeze

| Furnicuta000 explică (pentru mgtow):

Pe toate grupurile de Facebook si chiar si pe olx e o moda sa adopti pisici numai dupa ce completezi un chestionar si semnezi contract de adoptie. Nu stiu ce valoare are ala. E bine ca lumea vrea sa se asigure ca adoptatorul e persoana serioasa si stie in ce se baga dar totusi nu intri cu bocancii in viata omului

| RAY a răspuns:

Nu are voie sa între pe proprietatea ta, nu are voie sa te hartuiasca, tu poți dovedi ca ți a dat o nu ai furat-o, deci Block, politia dacă te enervează, nu fii lasă,

| Fatamuntilor a răspuns:

Contracul ala cu conditiile oferite de tine mai treaca mearga, Pana si pozele trimise prin telefon.
Insa din momentul vizitele incep sa devina insistente ai dreptul sa te aperi.
Eventual o amenti cu politia pentru ca ti-a incalcat teritoriul.

| alina2k18 a răspuns:

Cum sa-ti ceara mai actul de proprietate al casei si adeverinta de salariu?
E Anaful sau politia?
Wtf
Am adoptat 2pisicute anul asta, nu mi-a cerut nimeni asa ceva laughing cu prima nici nu a mai dat vreun semn de viata cei de la care am luat-o laughing
Oricum cu contract de adoptie lucreaza cei care au ONG pentru animale salvate, si zici ca nu avea doamna asta asociatie.
Cei care sunt pisicari sunt mai ciudatei mai ales de la o varstawinking dar hai sa nu o dam in acte si vizite acasa NEINVITATI.

Daca te mai deranjeaza du-te la politie te rog ca nu e normal asa ceva!

| Furnicuta000 explică:

M-am atasat de ea

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Puri si simplu o ignori.

Daca nu pricepe ca nu-i ok sa hartuiasca lumea, poti sa chemi politia.

| Furnicuta000 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Pai pe telefon pot sa o blochez dar cand se instaleaza la mine la poarta si mai si zice ca vine cu sotul ei care are 2m si 150 kg si zice ca are dreptul sa ia pisica inapoi ca nu ii place de mine, ca sunt dubioasa pentru ca nu o las sa intre la mine in casa de cate ori are ea chef sa vada daca pisica e bine...

| RAY a răspuns (pentru Furnicuta000):

Indiferent cât are ala exista politie

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Numai fa contracte de astea tâmpite cu adopți, mai bine cumperi una și e a ta, ce faci tu cu ea e treaba ta

| Goddessss a răspuns:

Cum sa zici asemenea porcărie?
stii cât de greu e sa te desparți de un animal?
si sa fie in gluma ii naspa

| Goddessss a răspuns:

Pai spune-i sa te lase in pace pe cale pașnică ori i spui la politie.
iti încalcă libertatea si cine știe ce hoata ii asta, iti fura din casa

| nukeyly a răspuns:

Cine ti-a dat pisica are nevoie grav, sa fie bagata in seama, atentie infinita, iti recomand sa ii duci tu pisica la ea, ca vrea pisica s-o revada pe fosta, da fa asta de 8 ori pe zi spontan, dupa care spune-i personei in cauza ca pisica ti-a soptit ca nu mai vrea s-o vada ca emana energii negative molipsitoare.

Multi oameni centrati pe lumea asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Alinailies a răspuns:

Si eu am luat o pisica de la cineva de pe olx, a insistat sa mi-o aducă acasă, am acceptat dar după, nu prea mai dădea semne ca vrea sa plece, avea un chef de vorba fenomenal.
I-am mai trimis poze câteva zile și gata, n-am mai auzit de ea.
Doamna despre care vorbiți cred ca n-are o viata personala și activități mai importante și va deranjează pe dv.
Cred ca puteți să-i spuneți ca o reclamați la politie dacă va mai deranjează.

| mmmmmattta69 a răspuns:

Vreau funda