| imihaistoian a întrebat:

Administratorul de firma trebuie sa aiba facultate sau se poate si daca are liceul sau cateva clase?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea nr.31/1990 privind societatile comerciale nu prevede conditii de studii pentru administratori. Ramane la latitudinea fiecarui patron sa-si numeasca un administrator, cu orice studii. Sigur ca, la firmele mai mari, daca patronul nu este si administrator, va cauta unul cu studii superioare, de regula in domeniul de activitate al firmei.

| onasis1961 a răspuns:

Trebui să aibă cel puţin liceul.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Depinde de conducerea firmei, daca e sau nu sub incidenta codului muncii.

| pisicutzamik a răspuns:

Trebuie sa ai sigur bacul, iar dupa aceea depinde de firma unde te angajezi

| MrSoapte a răspuns:

Depinde de criteriile de angajare...ale companiei! Daca ei considera ca trebui facultatea X, pentru a ocupa respectiva functie...atunci, o sa aiba prioritate cei care au facultatea X!