| Ioanaadler a întrebat:

Ajutor!
Dacă am primit avertisment scris de la politie ca minor îl mai trimit prin posta sau anunta cumva parintii?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Probabil ca ai savarsit o contraventie si, de regula, in asemenea cazuri, nu se intocmeste proces-verbal de contraventie ci avertismentul este verbal.
Daca s-a intocmit p.-v.c. si l-ai primit nu se mai trimite la domiciliu, dar este bine sa spui tu parintilor, s-ar putea sa trimita o instiintare.

| Ioanaadler explică (pentru Ioandelasal):

Și în cât timp trimit înștiințarea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ioanaadler):

Daca o trimit, desi nu prea cred, o sa ajunga in cca 5-10 zile.

| darrio2007 a răspuns:

In mod normal, da, vor fi anuntati si parintii, ca sa ia masuri in privinta comportamentului tau.

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca-l vor trimite si parintilor tai, prin posta, cerandu-le sa semneze ca au luat la cunostinta de cele ce ai facut tu. Daca parintii nu raspund este posibil sa vina Politia acasa sa vorbeasca cu ei.
Eu spun ca-i cel mai bine sa spui de urgenta parintilor ce ai facut, ca ei sa nu se trezeasca cu politia la usa, fara sa aiba habar ce ai facut.
In orice caz, pare ca ai caut cava grav sau ilegal, daca Politia a recurs la avertisment scris.

| Ioanaadler explică (pentru Violleta2022):

Am aruncat o tigara pe jos?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ioanaadler):

Daca ai aruncat o tigara pe jos, inseamna ca tocmai o fumai odata ce o aveai in mana, asdar la 14 anisori sa cumperi tigari este ilegal si tot ilegal este sa arunci gunoi pe jos.
Deci ai facut 2 fapte ilegale, de aceea ai primit avertismnet de la politie.
este de inteles ca tu nu pricepi ce ai facut rau, fiindca nu ai inca discrenamant la 14 ani, dar parinii tai, care raspund legal de tine pana la majorat aveau obligatia sa te supravegheze si sa stie ce faci, unde te duci, sa nu-ti permita sa cumperi tigari si sa fumezi.