| 5t3fan a întrebat:

Am 14 ani si vreau sa-mi iau o motocicleta de teren dar vreau sa aflu daca-ti trebuie carnet sa poti merge cu ea pe strada.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti de la 14 ani, doar de la 16 ani poti circula legal pe drumurile publice, cu anumite motociclete si in anumite conditii:
-cu certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera, daca se incadreaza la moped (vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW);
-cu permis se subcategoria A1 motocicleta cu o capacitate care nu depaseste 125 cmc si o putere care nu depaseste 11 kW;
-de la 18 ani si cu permis de categoria A motocicleta cu sau fara atas, care este mai mare decat cea de la subcategoria A1. Numai bine!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu ca nu trebuie ca inchiriam si eu scutere, atv-uri.Dar sftaul meu este sa nu iti iei este foarte periculos nu stiu ce parinti ai sa te lase la 14 ani sa cumperi motocicleta.

| 5t3fan explică (pentru anonim_4396):

Vreau sa aflu doar daca-ti trebuie carnet.

| HoTSaucE a răspuns:

Pai daca o folosesti pe camp, si nu pe drumuri publice nu iti trebuie carnet. Daca nu, vei avea nevoie...

| sudenta a răspuns:

Nu din cate stiu eu dar poti intreba lo politie?