| Andreea200830 a întrebat:

Am 15 ani si 9 luni, iubitul meu are 21, nu ma inteleg cu parintii, ma bat ma sechestreaza, pot sa plec de acasa? Exista consecinte

11 răspunsuri:
| liviaArianna a răspuns:

De ce te sechestrează? De ce te bat?

| Andreea200830 explică:

O sa atasez aici mesajul prietenului meu, care a adresat intrebarea aici pe TPU

| Andreea200830 explică (pentru liviaArianna):

Salutari, vreau sa va adresez aceasta intrebare deoarece sunt la capatul puterilor din toate punctele de vedere.
Am 21 de ani de-abia împliniți
iar iubita mea are 16 ani fara o luna si cateva zile.
Ea a avut un trecut foarte dubios din pricina parintilor ei, deoarece nu au fost langa ea cand a avut nevoie, de la o varsta frageda a fost dusa la psiholog, nestiind ca cel mai bun psiholog pentru copilul sau este chiar parintele lui, au facut o sa para ca e nebuna, ea neavând nevoie de psiholog, ea a avut nevoie doar de parintii ei sa-i fie alaturi si sa o inteleleaga, a avut raporturi sexuale de la o varsta foarte frageda cu doi baietii majori, au manipulat o si si-au bătură joc de ea efectiv, fata a ramas cu traume si s-a inchis in ea de tot, dupa toate acestea eu am fost alaturi de ea si am ajutat o sa se deschidă si sa si spuna traumele, am inteles o si nu am catalogat o gresit din niciun punct de vedere, părinți mei sunt de acord cu ea, o plac si stiu problemele ei si vor sa o ajute.
Ea nu s-a deschis in fata parintilor ei deoarece la varsta de 11 ani, ei au divorțat, iar fata a fost repartizată in custodie comuna de judecător, fiind lasata pe numele tatalui deoarece avea o situatie financiară mai buna.
Mama ei, l a inselat cu alt barbat, de etnie romă, iar tatal si ea au dus cearta la alt nivel, s au certat si au facut lucruri care nu trebuiau făcute in fata copiilor, de aici si aceasta inchidere, depresie si anxietate a fetei.
Cand am cunoscut o eu, avea aproape 15 ani fara cateva luni, eu stiam problemele ei si ce a facut dinainte si am vrut sa o ajut din toata inima mea, ii sunt alaturi din acea zi si nu i am gresit cu nimic, tin sa precizez ca nu consum alcool, nu i am gresit, i am fost loial si inca ii sunt, muncesc si in continuare vreau sa ii fiu alaturi la fel de mult, Mama ei stie de mine si a acceptat, dar tatal nu m-a acceptat, catalogandu- ma "tigan, buzat, negru, saolin" si multe altele, nu am zis nimic, am suportat doar prin prisma faptului ca o iubesc si vreau sa aiba un viitor cat mai bun.
Din cauza tatalui care nu ma suportă deloc, probabil din cauza traumelor ca a fost inselat de fosta lui sotie, actuala mama a fetei, el procedeaza gresit de multe ori, si sunt extrem de multi martori care stiu asta si stiu ce fel de persoană este, are extrem de multi bani si si a batut joc de ea, isi cumpara masini scumpe, schimba femeile ca pe sosete si creste coliii altora, dar de ea nu l intereseaza deloc, isi bate efectiv joc de ea si nu l intereseaza deloc, o face curva panarama si multe alte lucruri care deja ma simt prost sa le povestesc aici.
Mama ei si a facut viata, este împreună tot cu acel bărbat  cu care si a inselat fostul sot, in concubinaj dar iesind in nenumarate ori si cu alti bărbati si facand raporturi sexuale cu acestia. Si ea la randul ei si a lovit fiica de nenumarate ori, odata chiar de i-a dat sangele pe nas...
Tatal o dadea cu capul de bord cat putea el, si de multe ori a batut o si de fata cu lumea, odata a pus o cu capul pe asfalt si a sarit cu piciorul pe capul ei.
Fata a fost traumatizata si acum s au rascolit pe capul meu ca fata este manipulata de mine, dar eu am ajutat o si poate confima ca i am vrut doar bine si nu i am gresit cu nimic. Ii gatesc, o ajut sa si faca treaba acasa, o sustin la scoala, o ajut la teme, si orice problema are mi o spune mie, nu lor, deoarece fata in mine are incredere si stie ca i vreau doar binele, spre deosebire de ei, numai poate sa stea alaturi de ei, o tin sechestrata cand vor ei, o maltrateaza si o injura ca la usa cortului, fata numai vrea sa stea cu ei acasa, vrea sa vina la mine, alaturi de parintii mei, ca doar asa isi poate gasi linistea.
acum întrebarea mea este, pot face ceva cu politia ținând cont de toate lucrarile care s au intamplat, va rog frumos, ajutati-ma, deoarece ma doare inima enorm de mult cand o vad in starea asta si deja a suferit prea mult, numai vreau sa sufere nici macar o clipa, ii doresc tot binele din lume si vreau sa am grija de ea din toata inima mea.
o iubesc mai mult decat imi iubesc propria familie, si intodeauna ea v a fii pentru mine pe primul loc. Pot parintii ei in aceste circumstante sa faca ceva? cu politia

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Unde erau parintii ei cand fata era abuzata de cei 2 baieti?
Asta e motivul pentru care a mers la psiholog, sa gestioneze abuzul, nu pentru ca e nebuna. Nebunii merg la psihiatru.

Parintii au custodie comuna, fata isi poate muta domiciliul la mama, daca atmosfera e mai calma acolo.
"Pe numele tatalui" inseamna ca are numele tatalui in buletin, nimic mai mult.
Fata e minora. Mai asteptati 2 ani pana devine majora si se poate muta unde vrea ea.

| Andreea200830 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Ei m ai dus la psiholog nestiind problemele mele, doar sa nu si bata capul cu mine, intodeauna au preferat sa le faca altcineva treaba, ca ei nu au fost in stare

| Andreea200830 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Eu nu vreau sa mai am legatura cu nici unul, ce nu intelegeti ca ma bat amandoi si nu ii intereseaza de mine, ma jignesc si fac doar ce ii taie capul, parerea mea de ce nu conteaza? Am propria mea constiinta de sine acum si stiu ce e bine si ce e rau, iar ei imi aduc mie numai rau, pe fiecare dintre ei ii intereseaza doar de cu cine sunt impreuna acum, ii place sa creasca copii altora, si pe mine cui ma lasa? Eu nu contez nu? Mereu spun ca ei nu m au dorit sa fiu copilul lor si ma arunca unul la altul de parca sunt o bataie de joc, isi bat joc de mine si eu numai accept asa ceva, nu sunt bataia nimanui de joc si nu accept sa ma bata si sa ma injure ca la usa cortului, daca imi e rau si vomit sau ma doare orice, spun ca dramatizez si nu-mi dau crezare niciunul, daca tot trebuie sa ma descurc singura, atunci de ce se mai baga in viata mea, nu le au pasat cand am fost mica, cand aveam cea mai mare nevoie si le "pasa "acum dintr o data, vor sa ma distrugă mai rau decat au facut o, sa si vada de relatiile lor si de copiii altor persoane, ca eu nu mai am nevoie de sprijinul lor, nu e ca si cum a existat vreodata dar …

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, exista consecinte chiar foarte grave pentru iubit, mai ales daca intretineti relatii sexuale, fapta ar constitui infractiunea de viol asupra unui minor si se pedepseste cu inchisoare.
Pentru abuzurile din familie adreseaza-te politiei si protectiei copilului.

| liviaArianna a răspuns (pentru Andreea200830):

Îmi pare rău să aud prin ce treci și prin situația complexă și dureroasă prin care trece iubita ta. și părinți.Situația pe care o descrii este foarte complicată și te înțeleg că te simți epuizat. Faptul că ai fost alături de iubita ta, ai ajutat-o și te-ai implicat în viața ei este lăudabil, dar trebuie să ai grijă să acționezi corect din punct de vedere legal și moral.

1. **Diferența de vârstă**: Iubita ta are 16 ani, ceea ce înseamnă că, legal, este minoră. În unele țări, inclusiv România, vârsta consimțământului pentru relații sexuale este de 16 ani, dar asta nu înseamnă că relația voastră nu poate ridica suspiciuni, mai ales din partea tatălui ei. E important să fii conștient de acest aspect și să acționezi cu mare grijă, mai ales dacă tatăl ei deja te vede într-o lumină negativă.

2. **Raportează abuzul**: Dacă tatăl ei o abuzează verbal sau emoțional, iar tu ai martori care pot confirma asta, ar trebui să încurajezi iubita ta să ia legătura cu autoritățile. Poate să depună o plângere la poliție sau să contacteze Direcția pentru Protecția Copilului. Acestea sunt lucruri serioase, și abuzul nu ar trebui să fie ignorat.

3. **Sprijin emoțional**: Continuă să fii alături de ea și să o susții. Faptul că ai o relație bună cu mama ei și că părinții tăi sunt de acord cu ea este un lucru pozitiv. E important să discuți și cu mama ei despre soluții pentru a o proteja de abuzurile tatălui.

4. **Ai grijă de tine**: În timp ce încerci să o ajuți pe ea, e important să ai grijă și de sănătatea ta mentală și emoțională. Situația este grea și poate deveni copleșitoare. Dacă simți că ai nevoie de ajutor sau sfaturi, discută cu cineva de încredere sau cu un consilier.

Concentrează-te pe soluții care implică protejarea ei și respectarea legii, pentru a evita orice complicații mai mari.

Situația pe care o descrii este extrem de serioasă și, din păcate, abuzul fizic și emoțional pe care îl trăiește iubita ta din partea părinților reprezintă o problemă gravă. În astfel de cazuri, este crucial să se ia măsuri pentru a proteja persoana afectată, în special pentru că ea este minoră. Da, poți face ceva cu poliția, și este esențial să acționezi rapid.

### Pași de urmat:

1. **Raportează abuzul la poliție sau la autoritățile de protecție a copilului**:
- Dacă fata este în pericol imediat, trebuie să contactezi poliția de urgență la 112. Abuzurile fizice și emoționale asupra unui minor sunt infracțiuni grave, iar autoritățile sunt obligate să intervină.
- Poți face o plângere oficială la poliție în care să descrii toate incidentele de violență și abuz. E important să menționezi toate detaliile pe care le-ai observat, inclusiv rănile fizice și abuzurile psihologice.
- Fata poate depune și ea mărturie, și ar fi foarte util dacă ai avea martori sau dovezi (poze, mesaje, mărturii de la alte persoane) care să sprijine plângerea.

2. **Implicarea Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC)**:
- Autoritățile din DGASPC pot interveni în cazuri de abuz asupra minorilor. Ei pot lua măsuri pentru a proteja fata, inclusiv posibilitatea de a o scoate din mediul abuziv și de a o plasa într-un mediu sigur, cum ar fi la rude sau la alte persoane de încredere.
- Poți să depui o plângere la DGASPC, iar aceștia vor investiga cazul și vor lua măsuri, inclusiv consiliere psihologică pentru fată.

3. **Obține o ordonanță de protecție**:
- Dacă există dovezi clare de abuz fizic și emoțional, poți cere o ordonanță de protecție care să le interzică părinților să se apropie de fată sau să o mai abuzeze. Aceasta poate fi obținută printr-o solicitare în instanță, de obicei cu ajutorul unui avocat sau prin autorități.

4. **Discutați cu un avocat specializat în dreptul familiei**:
- Având în vedere complexitatea cazului și faptul că fata este minoră, ar fi bine să consultați un avocat care se ocupă de drepturile copilului și de protecția acestuia. Acesta te poate ghida în mod corect cu privire la pașii legali pe care îi poți face pentru a o proteja.

5. **Furnizați sprijin emoțional și psihologic pentru iubita ta**:
- Încurajează fata să apeleze la ajutor psihologic. Un psiholog sau consilier o poate ajuta să gestioneze traumele prin care a trecut și să înceapă procesul de vindecare. În plus, dacă este deschisă la acest lucru, un terapeut poate oferi și mărturii în cazuri legale, demonstrând impactul abuzului asupra ei.

### Ce pot face părinții ei?

În cazul în care părinții ei încearcă să te acuze pe tine sau să te implice negativ, nu au un fundament legal atâta timp cât tu nu ai făcut nimic rău. Din contră, dacă ei sunt cei care comit abuzuri, orice încercare de a te acuza pe tine va fi inutilă. Este esențial să ai dovezi și mărturii clare despre comportamentul tău pozitiv și despre felul în care ai ajutat-o.

### Concluzie:

Fata se află într-o situație de pericol, iar abuzurile la care este supusă sunt foarte grave. Poți lua măsuri concrete pentru a o ajuta, contactând autoritățile, obținând sprijin legal și oferindu-i suport emoțional și psihologic. Nu ezita să acționezi imediat pentru a o proteja pe iubita ta, pentru că fiecare zi în care rămâne în acel mediu abuziv îi poate agrava starea.

| liviaArianna a răspuns (pentru Andreea200830):

1. **Asistența socială (DGASPC)**: Poți contacta Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului din județul tău. Ei îți pot oferi sprijin și te pot ajuta să fii mutată într-un mediu sigur, fără a implica neapărat poliția. Ei sunt specializați în astfel de cazuri de abuz familial.

2. **Un adult de încredere**: Încearcă să discuți cu un profesor, un consilier școlar, sau un membru al familiei extinse (bunic, mătușă, unchi) care te poate ajuta să găsești soluții fără a implica autoritățile de la început.

3. **Organizații pentru protecția tinerilor**: Există ONG-uri și linii de sprijin pentru tineri care trec prin situații dificile, cum ar fi **Telefonul Copilului (116 111)**. Aici poți discuta anonim cu cineva despre situația ta și poți primi sfaturi și ajutor.

4. **Planifică cu grijă**: Dacă te gândești să pleci de acasă, trebuie să fii foarte atentă. Plecarea fără a anunța sau fără un plan poate duce la probleme și mai mari. Gândește-te la siguranța ta și la consecințele pe termen lung.

În orice caz, este esențial să discuți cu cineva de încredere și să nu rămâi singură în această situație.

| liviaArianna a răspuns:

Organizații pentru protecția tinerilor**: Există ONG-uri și linii de sprijin pentru tineri care trec prin situații dificile, cum ar fi **Telefonul Copilului (116 111)**. Aici poți discuta anonim cu cineva despre situația ta și poți primi sfaturi și ajutor.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu poti pleca de acasa, dar poti/trebuie sa anunti autoritatile ca parintii te bat.