| Loredana90000 a întrebat:

Am 16 ani, iubitul meu m-a cerut în căsatorie, parinţii mei nu sunt de acord, dar eu vreau sa ma casatoresc cu el.Cum pot face legal asta fara ei?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai mai pus aceasta intrebare si ti-am raspuns ca nu se poate fara anumite conditii, inclusiv acordul parintilor, chiar ti-am citat si prevederile Codului civil privind varsta la casatorie.
Ce era asa greu de inteles si n-ai inteles?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poti.
Stiu ei ce stiu de nu sunt de accord.

Totusi 2 ani nu mori daca mai astepti. Poate iti dai seama pana atunci si ce implica o casatorie.

| mODIN a răspuns:

De ce e asa tragic sa mai astepti doi ani?

| Robert2526 a răspuns:

Nu poti sa te casatoresti fara acordul lor. Chiar si cu acordul lor, destul de rar sunt incuviintate casatoriile intre minori. Mai trebuie sa astepti 2 ani. De ce va grabiti asa de rau?

| Torrpi a răspuns:

La 16 ani vrei obligatii mari? Mai stai logodita doi ani. Pana atunci poate iti vine mintea la cap. Daca el nu te asteapta 2 ani, nu te merita.