| Loredana90000 a întrebat:

Am 16 ani şi îmi doresc să mă las de școală să plec de la parinţii mei şi să mă căsatoresc. Iubitul meu are 20 de ani.Credeţi ca e o idee bună să fac asta? Credeţi ca e ok să mă casatoresc la vârsta mea?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La varsta ta nu te poti casatori, nici civil si nici religios, fara acordul parintilor, aviz medical si incuviintarea instantei de tutela, avand in vedere prevederile Codului civil, citez:
"ART.272.Varsta matrimoniala
(1) Casatoria se poate incheia daca viitorii soti au implinit varsta de 18 ani.
(2) Pentru motive temeinice, minorul care a implinit varsta de 16 ani se poate casatori in temeiul unui aviz medical, cu incuviintarea parintilor sai sau, dupa caz, a tutorelui si cu autorizarea instantei de tutela in a carei circumscriptie minorul isi are domiciliul. In cazul in care unul dintre parinti refuza sa incuviinteze casatoria, instanta de tutela hotaraste si asupra acestei divergente, avand in vedere interesul superior al copilului.
(3) Daca unul dintre parinti este decedat sau se afla in imposibilitate de a-si manifesta vointa, incuviintarea celuilalt parinte este suficienta.
(4) De asemenea, in conditiile art. 398, este suficienta incuviintarea parintelui care exercita autoritatea parinteasca.
(5) Daca nu exista nici parinti, nici tutore care sa poata incuviinta casatoria, este necesara incuviintarea persoanei sau a autoritatii care a fost abilitata sa exercite drepturile parintesti."

| Madaxo97 a răspuns:

Poti sa te căsătorești, să faci ce vrei, dar nu e bine sa renunti la școală, cum te împiedică căsătoria să mergi la școală? Ca nu trebuie sa faci si copil de la vârsta asta. Mută-te cu el dacă vrei, dar continua studiile.

| Miruna333 a răspuns:

Idee mai proasta nici nu cred ca exista. Va fi cel mai mare regret al vietii tale

| Cipi1212 a răspuns:

Fiind minoră nu știu dacă este o idee bună.

| adryang78 a răspuns:

Nu este o idee bună deloc. Din mai multe motive. Mai târziu o să regreți pasul făcut, mai ales dacă apar și copiii. Tu însăți ești încă un copil și nepregătită pentru responsabilitățile de soție. Mai mult, abia acum pășești în viață, încă nu știi ce înseamnă, într-adevăr, dragostea. Ce simți tu acum are multe, foarte multe șanse să scadă în intensitate în viitorul apropiat. Și atunci, ce vei face? Cu școala neterminată, poate și un copil și cu un soț pentru care nu mai simți la fel?

| Miranjacanela40 a răspuns:

Ești la început de drum, nu te căsători e o nebunie, dacă vă iubiți fiți în continuare împreună dar fara sa vă complicați viața de la o vârstă atât de fragedă! Trăiește și bucură-te de viață de ani liceului, te vei satura să trăiești că un adult după vârsta de 18 ani.

| Uka925 a răspuns:

Salut! Nu. De ce? E dorința momentului, pentru că in viziunea ta e perfect ce se întâmplă acum intre voi, ce simțiți, nimeni nu greșește nici o mișcare, etc. Mai stai, mai așteaptă. La 14 ani gandeam si eu la fel. Am zis că nu ar fi cea mai buna decizie din viata mea sa renunt la educatie (chiar dacă sunt de acord că te ajută strict in privința diplomelor, a locului de munca, dar pana la urmă asta contează enorm, azi) si am avut o minte stralucita ca nu am abandonat si nu am plecat. El s-ar putea vedea "încărcat" dintr-o dată cu multe responsabilități și peste ceva timp, lucrurile să deraieze între voi. De asta, DĂ-I TIMPULUI TIMP. Adică nu grăbi nimic. E momentul sa termini scoala, iubirea poate rămâne vie și o puteti consolida in tot acest timp. Nu luati lucrurile in piept prea rapid.
Multă sănătate si multe succese sa ai!