| Valentina7777777 a întrebat:

Am 17 ani, locuiesc cu mama, ea cu tata sunt divorţaţi, custodia mea i-a fost data mamei dar tata ar vrea sa ma ia la el macar o saptamana. Mama nu prea e de acord, ce poate face tata legal pentru a ma lua la el?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal in cazul divortului cu minori se stabileste domiciliul la un parinte si celalalt primeste drept de vizita.
Daca prin hotararea de divort s-a omis stabilirea vizitelor si parintii nu se inteleg atunci tatal poate sa ceara instantei de judecata aceasta.

| Madaxo97 a răspuns:

Ai răbdare sa faci 18 ani si poți merge când vrei tu la tatăl tău.

| Dragobeta a răspuns:

Mama are ea niste motive.
Tatal unde locuieste? Unde vrea sa te duca? Este recasatorit sau nu? Mare atentie, sa nu dai de vreun bucluc.

| eliancodrut a răspuns:

Ioandelasal ti-a dat raspunsul corect. Dar pana se termina procesul in justitia din Romania cred ca implinesti 18 ani si atunci nu mai actioneaza custodia mamei tale.