| Anca78888898989 a întrebat:

Am 17 ani mama cu tatal meu natural sunt divorţaţi ea e recăsătorită dar soţul ei mă ceartă din orice nu are nici un drept să facă asta nu e tatăl meu natural.Din punct de vedere legal are dreptul să facă aşa ceva?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de motivul pentru care te cearta si cum o face.
Daca are motiv si o face in mod civilizat atunci are dreptul, chiar daca nu este tatal biologic.

| mihai69 a răspuns:

Are aceleași drepturi ca un părinte natural.

| ioana748 a răspuns:

Ai putea vorbi cu mama ta despre acest lucru. Sa i spui ca este un strain domnul si nu l consideri vreo autoritate care are vreun drept sa si dea cu parerea.
Singura care te poate ajuta este mama ta.
Ideea este ca poti sa tratezi cu ignor si la 18 ani sa fii independenta.
Asta i viata,

| Cipi1212 a răspuns:

Dacă mama ta s-a recăsătorit, probabil că da.