| NicoletaNico555 a întrebat:

Am 17 ani şi fratele meu 19 ani tata ne bate pe amândoi iar mama e în străinătate la muncă dacă fugim de acasa pentru ca ne bate ne poate aduce cu forţa înapoi dacă tata sună la poliţie că am fugit?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus ar fi bine ca ambii sa reclamati la politie si sa solicitati un ordin de protectie, in baza L.217/2003, inainte de a pleca de la domiciliu.
Si politi nu te va aduce cu forta la domiciliu, nu intra aceasta in atributiile lor, avand in vedere varsta voastra. Veti declara la politie motivul pentru care nu mai vreti sa stati cu tatal vostru si puteti solicita si atunci, de la politie, un ordin de protectie provizoriu.

| Violleta2022 a răspuns:

Pe tine da, te poate aduce acasa cu politia, dar pe fratele tau nu, fiindca-i deja major.
Dar ce ati facut atat de rau, daca va bate?