| Mirabela6789 a întrebat:

Am 3 copii şi baiatul cel mare de 10 ani baiatul e al meu din fosta relaţie şi cei 2 mai mici cu actualul soţ. Pe cel mare am reusit cu greu sa îl iau de la fostul concubin şi acum vrea să îl ia înapoi.Ce pot face în situatia asta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fostul concubin trebuie sa obtina o hotarare judecatoreasca de stabilire a domiciliului minorului la domiciliul sau.
In proces tu va trebui sa dovedesti ca ai conditii mai bune de crestere si ingrijire a minorului, prin ancheta psihosociala si martori. Va fi ascultat si minorul, fiind intrebat cu cine vrea sa stea.
Sa soliciti si plata obligatiei de intretinere (pensie alimentara) de la fostul concubin.