| Tarabostes a întrebat:

Am aflat recent ca in SUA politistii au parte de concediu platit in cazul in care impusca pe cineva (cu scopul de a-si reveni psihic).
Ma intreb ce s-ar intampla la noi daca un politist impusca, legitim, pe cineva. Dar daca glontul este fatal?
As prefara sa imi raspundeti cu argumente din legislatie sau macar sa fiti siguri.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se va face o cercetare a imprejurarilor in care a intervenit uzul de arma. Daca acesta a fost facut in mod legal, conform prevederilor L.17/1996, cu md. si compl. ulterioare, politistul este absolvit de vina si nu va pati nimic. Si la noi politistul poate urma sedinte de consiliere psihologica si poate avea concediu.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ai aflat prost, adica in statele unite orice angajat are concediu platit, mai ales cei din adminsitratie.Deci nu e nevoie sa impuste pe nimeni laughing Acum cu chestia ca politistu american are voie sa impuste pe careva, DA are voie daca el considera ca viata lui este pusa in pericol in vreun fel.In state tu nu discuti in fata unui politist, nu vorbesti neintrebat, nu ai voie sa faci miscari bruste, sau sa duci mina la buzunare sau mai stiu eu sa agiti mainile, picioarele etc.Te poate impusca fara sa iti zica ceva.Cind esti oprit faci exact ce ti se spune si nu vei pati absolut nimic.Nu vorbesti tu neintrebat, nu o faci tu pe mai stiu eu ce smecheru, sa-i spui lui ca ce te opreste laughing mai ales nici nai voie sa cobori din masina asta daca esti cu masina.De apropiat de un politist nici nu poate fi vorba,daca el nu-ti permite lucru asta. Daca un politist iti cere sa stai acolo unde esti,iar tu nu asculti si te duci catre el esti impuscat in secunda doi, ai sarit in sus ca iepurele nici nu stii ce te-a lovit laughing In america legea e lege nu te dai tu smecher in fata nici unui politist, nu il injuri de mama, de mai stiu eu ce, nu-ti bagi nimic in nevasta lui ca esti deja mort, te baga el in cosciug direct laughing Cam asta e legea in state. Legea spune ceva de genu asta: politistu trebuie sa ajunga acasa teafra la familia lui seara sau dupa terminarea programului.Deci intre cel care reprezinta legea, cel care o aplica o apara si un eventual infractor se prefera sa pleci tu in lumea celor drepti decat sa sufere familia aluia, si sa fie eliminat un om al legii.De aia america e america si restul lumii e restul lumii. Poate ati vazut filmulete video pe Youtube in care politisti americani impuscau fara nici un motiv diversi indivizi, unde pui ca totu era filmat de camera politistului de pe masina, camera care pleaca obligatoriu atunci cand el opreste pe cineva.Deci daca stai si te gandesti nu esti idoti sa te filmezi cum tu incalci legea.In acele filmuete unele care is reale probabi nu au sonor, is bagate asa pe youtub sa poata aia denigra pe amemricani sau politia de acolo.Un film fara sonor este egal zu zero, iar daca vezi asa ceva fii sigur ca indiv care este impuscat isi baga sisi scoate din toata familia aluia, caz in care politistu il poate impusca legal.In state nu-i RO sa opreasca politia un sofer,ala beat isi baga,isi scoate din gura lui,s-o faca pe nevastasa si etc iar polististu sta ca un bou laughing Cam asa stau lucrurile, chestia aia cu impuscatu tine de fiecare polistist, te poate impusca sau nu, depinde cum se simte el, ce stare are, daca se simte amenintat sau nu.Am vazut polististi care foloseau alea electrosocuri sau cum se numesc pentru unele cazuri.Depinde cum am spus de cum se comporta cel oprit ce gesturi face si asa mai departe.Deci un politist in america are concediu platit, Dar asta cred ca in orice tara e la fel.In Ro daca impusti pe cineva din cate am auzit esti data afara din politie si esti judecat.Acum ca te naga sau nu la puscarie nu mai stiu, dar sincer nici nu-s curios de legile din RO alea nu-s legi is bataie de joc.

| CuriousStuff a răspuns:

Daca e legitim si are motiv sa-l impuste, de exemplu il ameninta sau sare cu o arma la el si glontul e fata, politistul nu pateste nimic, pentru ca e il legitima aparare, probabil o sa mearga la cateva sedinte de psihoterapie daca e nevoie, dar ramane in functie si poate sa continue sa munceasca fara probleme... Si e perfect normal.
Problema apare atunci cand se dovedeste ca politistul nu era in legitima aparare sau nu trebuia sa foloseasca arma din dotare...
Cred ca asta a fost intrebarea, nu?