| cristizzzz a întrebat:

Am auzit ca acum la examenul permisului de conducere categoria B sunt 5 variante de raspuns(A,B,C,D, E) este adevarat? a dat cineva examenul zilele astea?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai auzit bine sau cel care ti-a spus nu stia corect.
Conform Ordinului MAI nr.268/2010, modificat in acest an, citez:
"ART.11.(1) Testul de examen este precedat de 3 întrebări de acomodare. Indiferent de corectitudinea răspunsurilor la cele 3 întrebări de acomodare, candidatul va trece la soluţionarea testului propriu-zis.
(2)Testul este generat de sistemul informatic prevăzut la art. 4 alin. (1), fiecare întrebare prezentând 3 variante de răspuns. Întrebările pot avea unul, două sau trei răspunsuri corecte. Candidatul poate răspunde la fiecare întrebare afişată în ordinea apariţiei acestora sau poate amâna răspunsurile, revenind ulterior asupra lor."