| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit ca in anumite tari din lume primesti o pedeapsa daca inseli. Este adevarat? Imi puteti da ceva detalii, pare interesant.

3 răspunsuri:
| Balint_Robert_1990 a răspuns:

Da pentru ca daca inseli esti considerat hot deaorece furi fata altcuiva imi raspunzi si la comentariul meu

| Donsavas a răspuns:

Da,in special pentru femei. In Arabia Saudita si Coreea de Nord, legile acestea inca mai exista, deoarece traiesc sub comunism si au un regim totalitar. Forma lor de organizare este monarhia absoluta. Iti dai seama ca cel care da si aproba legile este imparatul sau un seic autoritar.

| doctorandus a răspuns:

In Arabia Saudita nu e comunism (la ei locul comunistilor e in exil sau la parnaie). Dar da, pentru cei prinsi in adulter exista in mai multe tari pedeapsa cu moartea. Si Biblia prevede tot pedeapsa cu moartea pentru adulter, Coranul a copiat asta din Biblie. Si e vorba de ambii parteneri de adulter. Daca femeia nu e casatorita, nu e adulter, asa ca barbatul nu e omorat, e doar dezonoare, iar pentru asta nu este prevazuta pedeapsa cu moartea, dar multi fanatici isi omoara rudele dezonorate.