| Sawarekh a întrebat:

Am auzit oameni destul de cunoscuti care spun ca ''papusarii mondiali'' vor sa ne amestece etniile, si ca e un lucru rau ca Africanii vin si se casatoresc cu romancele noastre, sau indienii,etc.

Cum poate un om sa gandeasca asa? ce este gresit ca eu de exemplu ma casatoresc cu o etiopianca sau o chinezoaica, etc.

Unde este greseala morala, crestineasca si ce doriti voi?

31 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu au luat "papusarii mondiali" decizii de genul asta, suntem o lume libera in general (cu exceptie cateva tari comuniste) in care fiecare este liber sa calatoreasca in lumea mare si sa aiba relatii cu ceilalti...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se la cine ai auzit povestea asta a ta? Sosoaca?

| dullcat a răspuns:

Ar fi trebuit sa ii intrebi pe acei oameni, nu sa pui intrebarea de parca noi suntem acei oameni. :)) Iti dai seama ca eu nu am nimic impotriva cu cele mentionate.

Cu dedicatie : https://www.youtube.com/watch?v=Fw7FhU-G1_Q

| Hyperion7 a răspuns:

Ți-e frică de faptul că îți iau africanii femeile și tu ramai singur sau ce?
Stai liniștit, asta se întâmplă de ceva timp.
Cat despre greșeală, nu e nicio greșeală, fiecare e liber să își aleagă omul care îl/o completează, atât cât își păstrează religia (daca e sa ne raportam la problematica ta)

| ioana748 a răspuns:

Cine gandeste asa este un ignorant.
Suntem pamanteni cu totii, ce importanță are culoarea Intr o relație de iubire.
Cu totii suntem oameni si acelasi soare pentru toti.

| Lupică27 a răspuns (pentru ioana748):

Cine nu da importanta chestiei asteia este un ignorant, este un lucru real care se intampla si care nu are de-a face cu iubirea ci cu simplul fapt ca o natie de corcituri nu are o baza ideologica si este foarte usor de controlat.

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

Sa nu te superi. Uite, la noi, inca nu este o tara de corcituri. Ti se pare ca suntem prea greu de controlat? Chiar as vrea sa mi raspunzi sincer, nu ma menaja.

| Lupică27 a răspuns (pentru ioana748):

Tie iti e frica sa nu te blochez? laughing daca ma deranjeaza cineva rau nu mai vorbes cu el si gata, n-am ca multi de pe aici minte de copil.
Eu vorbeam strict pe problema din context, daca vrei sa vorbim de situatia de la noi din tara e foarte simplu, la noi este efectul a 45 de ani de comunism, la noi sclavia e ceva ce s-a transmis din generatie in generatie.
Parintii mei ca si multi altii din generatia lor au fost indoctrinati de propaganda comunista sa ti capul plecat, sa nu ai idei, sa nu te razvratesti.

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

Nu mi este frica laughing Nici eu nu am minte de copil si nu sunt pusa pe hartza in general, asa sunt eu.
Din pacate avem o gena care nu ne ajuta. Tabloul,, lobagi in fuga,, la noi va fi vesnic in actualitate.
Nu se razvrateste nimeni, toata lumea cuminte.
Suntem o tara de consum si fara sistem de valori.
Totul sa fie ok de fatada, goi pe dinăuntru.Afara vopsit gardu' inauntru leopardu'.
Cum adica, sa ma uit pe facturi si sa vad ca resursele noastre sunt la straini.
Cred ca m-am dus in alta parte cu discutia.

| Lupică27 a răspuns (pentru ioana748):

Da, te-ai dus in alta directie cu discutia, si ti-am zis care e problema, refuzi sa o accepti.

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

Of, poate ai dreptate.
Te gadila cu ceva asta laughing
Chiar glumesc.
Pana la urma suntem doua entitati in aer, cred ca nu trebuie sa cream atasamente.
Oricand putem disparea din context. Asta se poate intampla si in realitate.
Eu socializez ok si in tramvai. Apoi, fiecare se duce in treaba lui.
Dar asa pe energetic, mi-a facut placere sa stau de vorbă cu tine.
Orice ai a mi spune, poti spune.Suntem oameni, putem comunica intre noi.
Ai aprecierea mea pentru inteligenta si simtul umorului care seamănă cu al meu.
Zi frumoasa iti doresc.laughing

| Lupică27 a răspuns (pentru ioana748):

Of, of.
Esti prea prietenoasa si prea cuminte, vezi sa nu fi luata de fraiera.
am aprecierea ta? vai...
Nu trebuie sa fi de acord cu mine, eu asa vad situatia.
Da si tu un bidon de bere.

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

Am fost deseori luata de fraiera, dar nu mi schimb eu zenul meu pentru anumiti oameni care nu merita sa mi duc eu energia in jos.
Ha, ha, materialistule.
Doar bidoane visezi.
Pot sa ti ofer o bere la sticla daca doresti.
Are la tine la magazin, poti sa o iei pe cea preferata.
Te gandesti ca i din partea mea.
laughing

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

Daca nu ti convine aprecierea mea, ok, cine sunt eu sa dau aprecieri.
Ai si tu dreptatea ta.
happy

| Lupică27 a răspuns (pentru ioana748):

Nu sunt materialist, am cheltuit banii pe lucruri utile si la bautura nu m-am gandit deloc.
Vai, aprecierea ta ma face sa ma simt flatulat. laughing flatat pardon.

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

Esti nesi, m-am suparat pe tine.
Luam o pauzahappy

| Lupică27 a răspuns (pentru ioana748):

Daca dai un bidon de bere ne impacam laughing
Ce te-ai suparat, nu erai tu aia care tineai la glume?

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

Astazi nu mai vb cu tine.
Zi buna sa ai.
happy

| Lupică27 a răspuns (pentru ioana748):

Vrei sa intru iar in depresie si sa ma sinucid? laughing)

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

Dau un bidon de bere.Ca nu o fi un capat de tara.
Vorbim mai tarziu.
Ma gandesc ca ai flatulente si sa nu te retin.
Nici nu mai pun, nici un Emoji.
Nu meriti.

| Lupică27 a răspuns (pentru ioana748):

Nu e bine, ai dato-n telenovele.

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

E, vorbesti anapoda. Gkumete tale.
Cum sa vreau asa ceva.
Ala bala portocala.

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

Desene animate, mai curând.

| Lupică27 a răspuns (pentru ioana748):

Mie nu-mi plac oamenii care o dau in telenovele, iti placeau glumele, tine-ai la ele si brusc nu-ti mai plac, pai ori suntem golani ori nu mai suntem

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

Golani, golanilaughing

| Lupică27 a răspuns:

Planul kalergi? Richard von Coudenhove-Kalergi unul dintre fondatorii Uniunii Europene avea in plan amestecarea rasiala prin intermediul imigratiei. Da, este cat se poate de reala si se si intampla. Mai mult, in mai toate serialele si filmele vestice cuplurile din casting e musai sa fie unu negru unu alb, daca ai observat. Nu e nici-o conspiratie e un fapt real.

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

Adevarul este ca Germania deja se poate numi Turcia si Franta Africa.
Oricum Globalizarea nu este departe. Posibil si la noi peste 50 de ani va fi Pakistan.
Pana la urma majoritatea isi va spune cuvântul. Probabil la un moment dat omenirea se va intoarce de unde a plecat. Specia om este eroare a naturii. Singura ideologie ar fi trebuit sa fie iubirea si toate erau rezolvate. Dar cred ca sunt chestiuni care depasesc puterea noastra de intelegere si nu vreau sa deschid subiecte SF.

| Lupică27 a răspuns (pentru ioana748):

Natura si biologia au cursul ei, cand omul se baga si trage sfori apar mari dezechilibre, ca sa vezi exemplul cel mai concret, amestecarea raselor canine de-a lungul anilor au adus cu ele multe probleme de sanatate si o varsta cat mai scurta de viata in randul patrupezilor, deci nu a fost nimic biologic si natural ci o interventie umana care a adus de la sine o groaza de probleme.
Iti dau dreptate la faza cu Germania si franta si in Anglia sunt in mare parte negru acum.

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

Da, ai dreptate. Pana la urma tot la discutia despre exterminare ajungem.
Se doreste rarirea noastră.

| Standt a răspuns:

Oamenii aia cata cultura au?
Daca ne uitam numai in Romania, nu mai este persoana care sa nu fie corcita din neamul său cu ceva.

| Lidia09 a răspuns:

Eu sunt de acord cu tine.(părerea mea) Să vezi unul negru pe drum cu una albă ar durea ochii. Și în niciun caz nu descriminez pe nimeni, deloc. Îmi spun punctul de vedere și socot că nu-i ok. Fiecare popor au oamenii lor. Ce li s-au terminat femeile? Sau bărbații? Doar că-i mai ok să te uiți peste gard decât la ce ai tu în ogradă. Româncele au români! Africanii au africance! Indienii au indience! Dar dacă mărog ai plecat într-o călătorie și ți-a furat unul din ăștia inima nu ai decât suntem niște oameni liberi.