| oprescudorin11 a întrebat:

Am auzit recent o discutie care mi-a atras atentia.Referitor la seriozitatea in comunicare.Mass-media sau personala.Daca e bine sau nu, sa comunicam 'in dodii', 'bascalios ', 'pe bune'(adica serios).Si cand se poate face diferenta asta? Cu ce prilejuri? Adica, care este eficienta comunicarii serioase, doar la asta ma refer! Mai precis, ce intelege interlocutorul nostru la aceste diferite forme de comunicare? Care tip de comunicare este mai eficienta? Sper ca nu am fost prea prolix. Intrebarea este serioasa, in ceea ce ma priveste si sincer am nevoie de pareri, raspunsuri. Evitand sterilitatea in discutii.

Răspuns Câştigător
| GutuvanMorgan a răspuns:

Respectandu-i pe ceilalti te respecti pe tine. Depinde in ce grupuri, anturaje te afli. Important este ca ceilalti sa stie pana unde se poate "merge" cu tine, sa stie pana unde merge bunul simt. Tipul de bascalie de cartier, nu prea merge decat in cartier, dar risti sa fii in alte locuri cu alte persoane, si cineva din anturajul in care te-ai aflat sa te "faca de groaza". Respectul se castiga greu si se pierde usor, foarte important sa nu barfesti pe nimeni, indiferent de situatie, daca ai ceva cu o persoana ii spui in fata, bascalia este acceptata cu un zambet si o usoara bataie pe umar, scuze, apoi cu alunecarea discutiei pe o panta serioasa. Din pacate sunt N posibilitati ca o discutie sa mearga spre bascalie uneori. Si nu uita, FAPTELE vobesc, chiar daca esti un om glumet, cand sunt de facut lucruri serioase, arata ca oamenii se pot (sau nu) baza pe tine. bafta