| Anonimul151 a întrebat:

Am creat o petiție, care este cu un subiect extrem de important ( domeniul educației ), in aproape 4 zile am strâns peste 600 semnături, însă pentru a se și rezolva trebuie mult mai multe semnături.

De obicei pentru a se rezolva o anunita problema, pentru care oamenii creează petiții ce număr ar trebui sa aibă acea petiție? Peste ce număr?

Este legal să adun semnături ( prin tabele fizice/ sau petiții în format online de la elevii din liceu sa spunem ( nu doar din liceul unde sunt eu, ci și din restul liceelor, și a școlilor din oraș + județ și poate restul țării)? Bineînțeles, cu ajutorul consiliul elevilor.

În momentul creării petiției, eu pot să anunț semnatarii, care s au abonat sa primească noutăți prin mesaj cu actualizări, pentru a distribui mai departe petiția. Practic se trimite de pe site un email către acei semnatari. Întrebarea mea este dacă nu se trimite direct emailul din gmail semnatarii îmi vor vedea emailul personal sau nu?

Chestia e că asta scrie când trimiți un mesaj "E-mail trimis", chiar dacă nu e trimis direct din gmail. Iar în gmail, nu apar acele mesaje la trimise. Practic sunt trimise de pe acea platforma? Și nu le apare emailul propriu al celui care a inițiat petiția?

( petiție făcută prin declic )