| AndreiTex a întrebat:

Am cumparat o masina nu am facut niciun act doar o simpla chitanta de mana, vreau sa stiu ce trebuie sa fac ca sa o trec pe numele meu sau sa o instrainez pe numele meu?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O chitanta? poate ai facut un contract de vanzare cumparare, daca nu l ai facut contacteaza vanzatorul si fa l.

Cu acest contract si cu actele masinii primite, respectiv dovada ca are timbrul platit (daca nu mergi si il platesti ) incepi sa iti faci dosarul pentru inmatriculare.

O treci la fiscal pe numele tau, ii faci RAR, ii faci RCA pe numele tau, platesti restul de taxe la cec si apoi cu dosarul mergi la inmatriculari la politie

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa inchei un contract de vanzare-cumpare, exista unul tipizat, il gasesti la firme care se ocupa cu inmatricularea. Dupa aceea va trebui sa inmatriculezi masina pe numele tau.