| razvan654p a întrebat:

Am de dat iesirea din scoala de soferi, vreau sa stiu daca difera de la categorie la categorie, adica difera intrebarile de la B de A1sau A.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, pot diferi, desi majoritatea sunt aceeasi, respectiv cele din regulile comune tuturor sau majoritatii participantilor la traficul rutier.
In functie de categorie pot fi intrebari din regulile specifice pentru auto/moto ce fac parte din categoria respectiva.

| razvan654p explică (pentru Ioandelasal):

Si trebuie sa invat intrebeari din categoria pe care o dau

| Ioandelasal a răspuns (pentru razvan654p):

Nu trebuie sa inveti intrebari, trebuie sa inveti legislatia rutiera, in principal regulile comune si cele specifice categoriei pe care vrei s-o obtii.
Abia apoi poti face chestionare pentru respectiva categorie, ca sa vezi nivelul de cunoastere a legislatiei rutiere pe care l-ai atins.

| razvan654p explică (pentru Ioandelasal):

Ok, dar eu vreau sa dau de A1 si vreau sa stiu daca la iesirea din scoala sunt 20 de intrebari si trebuie sa iei corecte 17 sau sun 26 si trebuie sa iei corecte 22,

| razvan654p explică (pentru razvan654p):

Adica ca si la sala pentru categoria de permis A1

| Ioandelasal a răspuns (pentru razvan654p):

Nu stiu cum este in scoala, desi n-are importanta, importanta este examinarea, respectiv proba teoretica si proba practica pentru obtinerea permisului de conducere.
Conform Ordinului MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.10.
(1) Întrebările pe baza cărora se susţine proba teoretică şi răspunsurile aferente acestora, din care sunt generate testele de examen, se elaborează şi se administrează de către D.R.P.C.I.V. în mod unitar la nivelul întregii ţări, prin intermediul unei aplicaţii informatice. Candidaţii îşi pot verifica cunoştinţele teoretice printr-o aplicaţie pusă la dispoziţia publicului de către D.R.P.C.I.V., în mod gratuit, printr-un serviciu on-line, pe pagina proprie de internet.
(2)Proba teoretică cuprinde un număr diferenţiat de întrebări particularizate pentru fiecare categorie, criteriile de promovabilitate fiind următoarele:
a) pentru categoriile AM, A1, A2 şi A, testul cuprinde 20 întrebări, timpul de soluţionare fiind de 20 minute. Se declară «admis» candidatul care răspunde corect la cel puţin 17 întrebări;"