| alondrakiss a întrebat:

Am depus cerere incetare îndemnizație creștere copil, iar a doua zi m-au dat afară unde m-am angajat.Mai sunt șanse să primesc indemnizația de creștere copil cu cererea făcută în prealabil?

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, mai poti primi, depunand o noua cerere de reluare la plata si motivand cu desfacerea contractului individual de munca.
Nu stiu de ce ai fost concediata, nu spui motivele.
Daca nu esti vinovata atunci poti reclama la ITM si apoi, daca nu se rezolva, sa dai angajatorul in judecata pentru concediere ilegala si precis vei castiga, se va dispune reincadrarea si plata salariului pe perioada cat n-ai lucrat.

| alondrakiss explică (pentru Ioandelasal):

Am deranjat-o pe șefa mea că am dat e-mail la centru și mi-a motivat că aș nu as fi făcut nu știu ce... Ceea ce nu e adevărat!

| Ioandelasal a răspuns (pentru alondrakiss):

Atunci procedeaza cum ti-am spus.

| alondrakiss explică (pentru Ioandelasal):

Dar cei de la Ajpis mi-au cerut sa duc nu știu ce adresa in care sa se menționeze că nu mai lucrez, că nu m-au mai angajat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru alondrakiss):

Duci decizia de incetare a contractului individual de munca, aceasta dovedeste pe deplin ca nu lucrezi.

| alondrakiss explică (pentru Ioandelasal):

Am dus o notificare de la ei!

| alondrakiss explică (pentru Ioandelasal):

Ii pot da in judecata că m-au concediat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru alondrakiss):

Sigur ca poti, ti-am spus asta de la inceput, chiar nu ai citit atenta raspunsul?
Si fiind un litigiu de munca este scutit de plata taxei judiciare de timbru.

| alondrakiss explică (pentru Ioandelasal):

Puteți să-mi dați mai multe detalii?

| alondrakiss explică (pentru Ioandelasal):

Nu știu cum să procedez că să-i dau in judecată! Mă puteți ajuta cum sa procedez? Să-i dau in judecată fără ajutorul unui avocat...

| Ioandelasal a răspuns (pentru alondrakiss):

Gasesti pe internet cereri de chemare in judecata in litigii de munca.

Bula
| Bula a răspuns:

De ce ai facut asemenea cerere?
Incetarea se face din oficiu (au datele copilului).

De ce te-au dat afara si ce loc de munca?

| alondrakiss explică (pentru Bula):

Pai așa au vrut să mă dea afară că am dat un e-mail la centru unde am cerut decontarea unui mijloc de transport... sad

| alondrakiss explică (pentru alondrakiss):

Iar șefa mea mi-a spus că ce nu am avut încredere în ea că nu se poate sau că nu am respectat nu știu ce nu e adevărat...

| Bula a răspuns (pentru alondrakiss):

Ti-ai taia craca de sub tine.

| alondrakiss explică:

Eu am semnat o notificare de la ei înainte de a pleca, după cele trei săptămâni de lucru.