| 123466543 a întrebat:

Am diabet de tip 1 și as vrea sa știu dacă as putea deveni pilot de avion de vânătoare.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti, pilotii militari trebuie sa fie perfect sanatosi fizic si psihic.

| darrio2007 a răspuns:

In nici un caz.

| RAY a răspuns:

Ca terorist da, multa sanatate

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu poti deoarece diabeticii tip 1 fac mai des hipoglicemie datorita insulinei si efortului, ori ca pilot daca faci hipoglicemie cade avionul cu tine si cu restul pasagerilor se prăbuseste deoarece tu nu il mai poti controla, o hipoglicemie este o scadere brusca a glucozei zaharului din sange cu efecte dezastruoase asupra organismului, si in cazul unei hipoglicemii trebuie actionat urgent consumat ceva dulce deoarece poti intra in coma daca creierul nu se mai oxigeneaza corect, la fel si in cazul soferilor, celor cu diabet nu li se dă permis auto deoarece sunt un pericol la volan in cazul unei hipoglicemii.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu, din pacate.