| stefstefansteff123 a întrebat:

Am dus masina la service pe data de 06.09, dupa doua zile m-au sunat si mi-au spus ca este gata si ca un injector a fost defect si trei infundate. Nici macar nu m-au intrebat, si s-au apucat sa o repare. Platind astfel 1240 lei pentru reparatie am zis ca poate acum nu va mai face figuri. Dupa 10 zile, a inceput sa faca la fel, am readus-o la ei si dupa 6 ore mi-au spus ca este reparata. A trecut o zi si masina imi face la fel, am pastrat bonul si devizul de reparatie unde scrie ca au schimbat un injector si s-a lucrat la celelalte 3. Garantia este pana in Decembrie si mi se pare ca ei doar trag de timp ca sa se duca garantia la piesa second hand de mi-au pus-o. Pot sa-mi recuperez banii pe reparatie?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cerele diagnosticu, hirtie scrisa, coduri tot.Ai dat o sacosa de bani laughing si masina e tot la fel.
Sa te mai duci la mecanicii astia opriti, care habar nu au de nimic, doar numele de mecanic e de ei, in rest is pe dinafara.
Eu nu ma duc la mecanic niciodata, adica un rapanos, e mai destept ca mine, hai sa fim seriosi, asa ca imi fac singur orice, pe ideea asta merg.
Nu stiu daca or sa iti mai dea aia banii pe reparatie, dule masina, zunele sa iti dea de fiecare data alta garantie. Daca acea garantie a fost pentru acel injector, a doua reparatie trebuie sa fie pentru altceva corect?
Deci este alta garantie, ori daca ei repara aceiaisi chestie le spui alta garantie, ca asa te poate chema zi de zi, vorba ta pana trece garantia si ce inseamna magaria asta?

Du-te la ei cu tupeu, spune-le cai reclami la protectia consumatorului, nu se poate sa duci masina de 2 ori pentru aceiaisi problema si sa nu faca nimic.

Dar tu nu stii ce coduri a dat la scanare? Macar adu codurile pe aici, poate iti putem spune ce problema ai acolo.Sua daca ai un scaner de ala mic de buzunar, scaneza tu si zi aic i codul sau codurile, macar afli care ar fi problema, poate aia cine stie ce pirliti or fi, si cu scule si tot nu pricep, asa sunt multi, desi scaneaza amsina, ei habar nu au ce inseamna ce le spune acel scaner, habar nu au, nu-s capabili sa priceapa.

| gaminator a răspuns:

Cel mai probabil trebuie sa te tii de capul lor pana se satura si fac ce trebuie, daca pana la urma nu rezolvi nimic poti sa vorbesti la anpc sau vezi ce zice un avocat. Mergi pe viitor la mecanici despre care se stie ca lucreaza cum trebuie si nu fac magarii.