| adrianpetrican a întrebat:

Am fost angajat anul trecut la o firma de mobila unde patronul ma tot mintea ca ma plateste si nu m-am platit decat doar 1200 lei in 7 luni! Acum mama a vorbit cu el si a promis ca ma va plati! Voi ce credeti ma va plati sau nu?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si de unde vrei sa stim noi daca te va plati? De asemenea n-are nici o importanta ce credem, important este ce va face respectivul.
Parerea mea este sa-i spui ca daca nu te plateste te vei adresa ITM si apoi, daca nu se rezolva, instantei de judecata. ITM il poate amenda si daca controleaza ii poate gasi si alte probleme.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai contract inregistrat la ITM, atunci poti cere intrarea firmei in insolventa, iar primul care va fi platit vei fi tu.
Daca n-ai avut contract, atunci poti linge o inghetata, sa te racoresti.

| darrio2007 a răspuns:

Si in astea 7 luni nu ti-ai dat seama de asta? Adio restul de bani. Sigur ai lucrat la negru.

| Wr3nch a răspuns:

Si ai avut macar acte sau ai fost angajat ''la intelegere''?

| DaniTDCI a răspuns:

1.200 lei in 7 luni fratele meu, nu imi pot explica aceasta situatie, daca ai vazut ca dupa o luna nu te-a platit, de ce dracu ai mai stat?
Sincer sa fiu nu iti fa mari sperante pentru acele luni lucrate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și tu ce ai făcut, tată, 7 luni pe moca? Tu după o lună dacă nu ai primit salariul trebuia să pleci. De ce ți-a convenit situația?

| leolord669 a răspuns:

Bagai ciorcarletul intre poponete, iti da marire de salariu, recomand