| Furnicuta000 a întrebat:

Am fost la un interviu ca ma gandeam sa-mi schimb locul de munca si am gasit ceva cu salariu decent, nici mare nici mic, iar angajatorul mi-a zis ca programul de munca e luni-joi de la 8 la 20 si vineri de la 8 la 18. Eu am zis ca glumeste, ca sunt la camera ascunsa sau ceva. Dar omul vorbea serios, mi-a zis ca daca nu imi convine sunt si altii la usa. De fapt nu era nimeni la usa si nici nu cred ca o sa fie.
Nu stiu cum lucrati voi dar eu nu cred ca e legal asa ceva. Va rog sa-mi spuneti daca e legal si daca exista sanctiuni pentru astfel de propuneri. Nu de alta dar nu as vrea sa porneasca un trend si sa se promoveze sclavia

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este normal si nici legal. Ce lucrezi peste 40 de ore pe saptamana sunt ore suplimentare si trebuie sa fii platita dublu, bineinteles daca esti de acord cu asemenea program si ar trebui sa accepti doar daca salariul este foarte bun.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca iti plateste toate orele atunci nu vad care ar fi problema

| Furnicuta000 explică (pentru suntserios):

Ce ore sa plateasca?
Vezi mai jos ca a raspuns domnul ioandelasal.
Am gasit ceva intr-o lege "Durata maximă legală a timpului de muncă nu poate depăşi 48 de ore pe săptămână, inclusiv orele suplimentare"
Deci? Esti de acord cu promovarea sclaviei moderne? Asa cum face nenea asta o sa faca si altii si o sa se ajunga o normalitate probabil

| suntserios a răspuns (pentru Furnicuta000):

Orele suplimentare...
Si la urma urmei nu ai nicio obligatie sa accepti daca nu iti convine.

| gabicoo a răspuns:

La muncă de ocnaș trebuia să propună salariu de boier. Dacă oferea 100 milioane pe luna puteai zice Da. Cred că ți-a oferit undeva la 50.

| ioana748 a răspuns:

Poate pentru salariu de la 7000 in sus.
Ce sa facem, suntem in Romania si asta este situatia.
Nu obliga nimeni pe nimeni, nu se pune problema de sclavie.

| Furnicuta000 explică (pentru ioana748):

Cum adica nu vezi o problema? Si cand o sa aiba din ce in ce mai multi angajatori pretentia sa fii sclav, lumea o sa accepte de nevoie. Macar daca era salariul 7000 dar nu e

| ioana748 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Intotdeauna se poate si mai rau.
Dumnezeu sa ne ajute sa gasim solutii pentru viata noastra in functie de momentul prezent.

| Cipi1212 a răspuns:

Programul de lucru ar trebui să fie de 8 ore.

| Cinic a răspuns:

Depinde despre ce salariu vorbim. Eu am muncit afara si 14 ore pe zi. Dar eram platit pentru fiecare ora. Si nu eram obligat sa stau extra. Dar na, saracie and stuff laughing

| Adi1987 a răspuns:

Tu esti problema, daca asa ii programul asa ii ce nu intelegi, poate in alta zi programul poate fie mai scurt, in alta zi mai lung difera

| Furnicuta000 explică (pentru Adi1987):

Eu sunt problema. Trebuia sa intreb daca ofera si cazare ca daca mai fac si o ora dus, o ora intors nu mai are rost sa ma duc acasa laughing

| gabicoo a răspuns (pentru Furnicuta000):

Tu îmi aduci aminte de primii mei ani de serviciu. Făceam naveta la o școală din mediul rural aflată la 40 de km. Aveam norma de bază, fără ore la plata cu ora și fără dirigenție. Naveta o facem cu două mijloace de transport în comun sau cu "pirați". Plecam la ora 6:00 din casă și ajungeam la ora 17:00. Nu exista lege privind decontarea navetei cadrelor didactice. Din salariul primit lunar plăteam 60% la navetă, restul îl dădeam pe cărți, materiale didactice, xerox, etc și îmi mai rămânea câte ceva pentru niște covrigi. Când i-am zis directorului și primarului - invitat la ședința consiliului profesoral - ori să ia niște paturi de la fosta unitate militară din localitate și să le aducă în cancelarie ori să ne deconteze naveta, a început primarul (tractorist de meserie) să ragă la noi și să ne amenințe că la el la ușă stau câte 10 care vor câte un post de profesor la școală. Când i-am zis că la școală nu se predă zootehnie era să facă infarct.

| gabicoo a răspuns (pentru Furnicuta000):

Stau și mă întreb: Angajatorul ăla la care ai fost la interviu nu a fost primar - tractorist înainte de a deveni patron?

| Furnicuta000 explică (pentru gabicoo):

Acum au viata buna profesorii. Aproape ca sunt invidioasa pe educatoare si invatatoare ca stau 4 ore pe zi la scoala. Stiu ca mai e munca dar aia o fac acasa la caldurica