| snow1233688 a întrebat:

Am fost oprit de politie intr-un sat conducând masina prietenului care nu era înmatriculată, prietenul era în mașină cu mine. Mi sa făcut dosar penal pentru conducerea unui vehicul neînmatriculat și mi sa reținut permisul de conducere cu dovada de circulație de 15 zile. Nu am antecedente nu am consumat alcool și am permis de conducere. Va întreb oare ce se întâmplă în continuare, multumesc pentru răspunsuri

4 răspunsuri:
| eliancodrut a răspuns:

Greu de spus. In orice caz ti se va intocmi dosar penal. Singura sansa de a scapa usor este de a dovedi ca nu stiai ca este neinmatriculata. Altfel vei fi judecat penal si vei primi o amenda penala sau condamnare cu suspendare. Asta in cel mai bun caz. Si bineinteles anularea permisului. Citeste https://legalbadger.org/......triculat/.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru eliancodrut):

Nu se anuleaza permisul, doar se suspenda dreptul de a conduce pe o perioada de 180 de zile.

| eliancodrut a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da, ai dreptate: nu este vorba de anulare, ci de interzicere a dreptului de a conduce, lucru care ramane la latitudinea judecatorului. Ce ai scris tu nu este in concordanta cu prevederile art.66 din Codul penal: (1) Pedeapsa complementară a interzicerii exercitării unor drepturi constă în interzicerea exercitării, pe o perioadă de la unu la 5 ani, a unuia sau mai multora dintre următoarele drepturi:
i) dreptul de a conduce anumite categorii de vehicule stabilite de instanţă;
Dar mai este o prevedere: pe perioada cercetarii penale si a procesului, permisul de conducere ii este retras (retinut). Ori cat dureaza aceste lucruri nu poate stii nimeni.
Cine a pus intrebarea nu a specificat cauza neinmatricularii. Asa ca pot sa banui ca se incadreaza la prevederile art. 114, lit.b) din OUG 195/2002, cu raportare la art. 334, alin.(2) sau (4), care prevad anularea permisului.

| snow1233688 explică (pentru eliancodrut):

Am dovada cu drept de circulație de 15 zile, mi s-a spus ca după ce expira pot sa prelungesc dovada și sa continui sa conduc pana la soluționarea dosarului.