| Tiberiu_Ionel_1990 a întrebat:

Am fost prins baut in luna iulie 2013 cu 0, 88mg/l in aerul expirat, mi s-a anulat permisul si am dosar penal...am fost chemat la procuratura am semnat ceva si mi s-a spus ca in februarie am proces.O sa ma rezolve de la prima infatisare, acum as vrea sa stiu daca mi-as putea lua permisul innapoi in iulie cand se implineste 1 an! Multumesc...

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

La ce alcoolemie ai avut nu ar trebui sa il mai primesti deloc.

"(2) Restituirea permisului de conducere se dispune de către şeful serviciului poliţiei rutiere pe raza căreia a fost săvârşită fapta, la cererea titularului, în baza rezoluţiei sau, după caz, a ordonanţei procurorului prin care s-a dispus neînceperea urmăririi penale, scoaterea de sub urmărirea penală ori încetarea urmăririi penale, în baza hotărârii judecătoreşti rămase definitive prin care s-a dispus achitarea inculpatului sau prin care procesul-verbal de constatare a contravenţiei a fost anulat ori ca urmare a încetării măsurii de siguranţă prevăzute la art. 112 lit. c) din Codul penal, republicat, cu modificările şi completările ulterioare."

Totul depinde de cum se termina procesul si ce rezultatul acestuia

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul depinde de hotararea instantei, respectiv daca o sa fii sau nu condamnat si daca pedeapsa o sa fie cu suspendare sau executare. In functie de aceasta se stabileste si termenul dupa care va trebui sa sustii testele pentru primirea unui nou permis.