| anonim_4396 a întrebat:

Am gasit un local unde sa ma angajez ca ospatar, dar trebuie sa stau o saptamana in proba si mi s-a spus ca nu o sa fiu platita pentru aceasta perioada de proba. Cineva mi-a spus ca s-a dat o lege care ii obliga pe patroni sa plateasca aceasta perioada de proba. Este adevarat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal trebuie sa se plateasca si perioada de proba, asa prevede Codul muncii, dar pentru asta trebuie sa ai contract individual de munca incheiat inainte de inceperea muncii in perioada de proba. Daca muncesti la negru in aceasta perioada s-ar putea sa nu te plateasca.

1 răspuns:
| robogdan a răspuns:

Acuma depinde. Daca semnezi un contract in care se precizeaza ca o saptamana esti in proba, da se plateste dar daca e doar din vorbe asta e treaba ta daca accepti sau nu