| anonim_4396 a întrebat:

Am înțeles că există posibilitatea că un om obișnuit (inginer tehnic) să poată presta servicii in mod legal in Romania până la o anumită suma și nimeni sa nu îl streseze?
Mă refer cu făcutul de firma.
Adică nu se baga nimeni nu ii vine nici un control nimic dacă serviciile pe care el le prestează nu depășesc x lei?
Am un prieten pictor care a ieșit la pensie anul trecut are o pensie mica, toată viața a fost profesor de pictura la un liceu din capitală.
Și ar vrea sa mai ia ceva lucrări să mai picteze pe la oameni una alta.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie declarate toate veniturile obtinute care depasesc 12 salarii minime pe economie.

| RxTx a răspuns (pentru Ioandelasal):

UAU CE INFORMAȚIE INTERESANTĂ
Să zicem că pictorul acesta vinde doar câte un tablou de 200 euro / lună
atunci nu trebuie sa îșî mai facă PFA nimic nimic nimic nimic
poate să mergă direct asa la clienti fara nici un fel de firma sau la targuri si expozitii
si sa nu dea nici un bon nici o chitata nici o factura

| RxTx a răspuns (pentru Ioandelasal):

Știi tu vreo chestie legală dacă nu depășesc 12 salarii nu trebuiesc declarate?
Să zicem că ar putea câștiga in medie 200 euro/luna.
Asta înseamnă că nu depășește nici 3 salarii/ an.
Atunci poate sa facă grafica picturi desene caricaturi obiecte de arta plastică în mod legal fara să mai fie constrâns să își facă persoana fizică autorizată.
Mie nu îmi vine să cred cum spun ceilalți ce au răspuns întrebării mele că trebuie neapărat PFA și pentru 1 leu

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru a presta servicii mici, marunte si legale, trebuie sa ai macar un PFA (persoana fizica autorizata) si sa dai factura la orice lucru marunt pe care-l faci, iar la sfarsit de an financiar sa declari toate veniturile incasate.
Evident ca trebuie sa aiba si autorizari sau certificari care sa-i permita sa faca acele lucrari.

| RxTx a răspuns (pentru Violleta2022):

Omul este un mosulica care are creierul uzat si nu cred ca o sa mai fie instare intelectual pe viitor sa se ocupe cu casa de marcat pfa... zapaceala birocratie...
Este bătrân si se uzeaza pe zi ce trece.
Multumesc mult pentru raspuns

| Violleta2022 a răspuns (pentru RxTx):

Nu cred ca tine cont ANAFUL ca este un batran, odata ce este foarte capabil sa lucreze si sa castige extra-bani pste pensie, asta inseamna ca-si poate face un PFA si odata pe an sa plateasca un contabil de taxe sa-i faca contabilitatea.
O alta varianta este sa lucreze la negru dar daca este prins, este foarte rau pentru el.
Exista si in Romania un plafon de venit (nu cunoscu suma actualizata) care este neimpozabil, dar banuiesc ca mosulica are pensie si ce lucreaza extra, ar trebui impozitat.

| RxTx a răspuns (pentru Violleta2022):

Asta as vrea sa aflu care este acel plafon de ce îți ne impozitabil

| Violleta2022 a răspuns (pentru RxTx):

Discuta cu un contabil autorizat!

| Violleta2022 a răspuns:

Legal trebuie sa platesti impozit chiar si la veniturile din jocurile de noroc, nu doar la munca prestata, practic la tot ce castigi!

Ia uite cum sunt prinsi:
https://observatornews.ro/......59742.html

https://www.oradesibiu.ro/......-pacanele/

| RxTx a răspuns (pentru Violleta2022):

E vorba de un pictor care picteaza tablouri
IN ELVETIA PANA LA 21 000 CHF te lasa statul daca esti cetatean sa ii castigi si te crede pe cuvant ca atunci cand vei ajunge la 21 000 chf o sa te duci de buna voie sa spui ca tu ai castigat peste suma acesta anual.
in rest te lasa in pace sa faci si tu mici nimicuri daca esti cetatean fara sa ai nevoie de firma sau alte lucuri

| Wr3nch a răspuns:

Ai inteles gresit. Legal orice munca, inclusiv cea simpla prestata de zilieri, trebuie declarata si impozitata. Ca unii "baieti destepti" se fac ca ploua si nu platesc nimic sperand ca nu ii reclama nimeni e altceva. Plus, daca nu vrei firma iti faci pfa, si pentru o suma modica sunt firme care iti rezolva toate actele.